Její plné jméno zní Viatina-19 FIV Mara Movéis, má svůj účet na sociální síti a zápis v Guinnessově knize rekordů. Pyšní majitelé postavili u dálnice nedaleko města Uberaba ve státu Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie i několik billboardů, na kterých vychvalují její vlastnosti a zvou lidi k návštěvě, všimla si televize CBS News.

„Elitní dobytek neporážíme, ale chováme. A na konci vývoje budeme krmit celý svět. Myslím, že Viatina se o to postará,“ řekl médiím jeden z vlastníků rekordní krávy Ney Pereira. Chov hovězího patří v Brazílii ke klíčovým hospodářským odvětvím a farmáři i vláda se snaží získávat další trhy. CBS News současně poukázala, že rozvoj chovu vede ke klučení amazonských pralesů. Metabolismus zvířat také produkuje významné množství metanu, před kterým varují klimatičtí vědci.

Samotná Viatina si svou jedinečnou cenu 4,38 milionu dolarů vysloužila mimo jiné neobyčejnou schopností rychlého přírůstku svaloviny. Svou vahou 1100 kilogramů dosahuje dvojnásobku oproti běžným kusům svého masného plemene nelore. Získala také prestižní ceny na chovatelských soutěžích v Brazílii či Texasu. „Poroty při nich hodnotí i řadu dalších vlastností, jako je postoj, pevnost kopyt, poslušnost, mateřské schopnosti a krása. A Viatina představuje zatím největší přiblížení se k dokonalosti, jakého se podařilo dosáhnout,“ tvrdila Pereirova dcera a pravá ruka, která je též veterinářkou, Lorrany Martinsová.

Někteří je mají za obludy

Pereira původně před dvěma lety koupil krávu napůl s dalším zájemcem. Za svůj díl zaplatil už tehdy rekordních 800 tisíc dolarů. Loni se oba majitelé rozhodli dát do dražby tentokrát třetinový podíl. Příklep získal zájemce ochotný zaplatit 1,3 milionu dolarů.

Ne všichni farmáři nadšení vlastníků a porotců sdílí. „Tyhle speciální krávy nedokážou své energetické nároky uspokojit jen pastvou. Naprosto se hodí tam, kde jsou pro ně připravené zdroje i prostředí, ale univerzální řešení pro všechen dobytek to není,“ řekl agentuře AP expert z americké Iowy P. J. Bulder.

Chovatel dobytka z Texasu Grant Vassberg se byl loni podívat přímo v Uberba na prestižní přehlídku brazilských krav. „Tuhle krávu a jí podobné je třeba zastřelit. Jsou to lidmi vytvořené obludy a jed pro náš obor. Svět nakrmíme tehdy, pokud si krávy pořád vystačí s pastvou a trávou,“ rozhorlil se texaský rančer.

Vlastník Pereira podle AP oponoval, že Viatina dostává speciální terapii ke zlepšení tvorby vajíček pro odběry na umělé oplodnění, ale podobně jako ostatní jeho elitní kusy by prospívala i na pastvě. Vaječné buňky už chovatel prodal například do Bolívie, Viatina sama je nyní poprvé březí.

| Video: Youtube

National Geographic upřesnil, že Viatina patří k plemeni nelore, které vzniklo křížením původně asijského a afrického dobytka zebu s indickým plemen z regionu, který dal nové odrůdě jméno. Podle magazínu Newsweek se nelore vyznačuje vysokou odolností, snadným chovem a efektivním metabolismem, díky kterému prospívá i na chudé pastvě.