Centrum pro omezení terorismu, zkráceně CECOT, je symbolem kontroverzní bezpečnostní politiky salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho. Kritici jí přezdívají černá díra lidských práv, jelikož tam podle nich vězni žijí v hrozných podmínkách a dokonce tam má docházet k popravám bez formálního uplatnění trestu smrti. Úřady však tato nařčení chtějí vyvrátit, proto nedávno zahraničním médiím umožnily, aby se za zdi jedné z nejdrsnějších věznic světa podívala.

Život v betonovém komplexu

Věznici se přezdívá středoamerický Alcatraz, ale místo do zchátralých prostorů novináři vstupují do nově vypadajících prostor, kde všude hlídají zakuklení dozorci se samopaly.

Jak vypadá život uvnitř salvadorské věznice CECOT:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv je půlnoc, ve vězení se nikdy nezhasíná umělé světlo. Přicházející hosty pozorují v celách uzavřené skupiny vězňů. „Tady jsou psychopati, teroristé a vrazi, kvůli kterým naše země truchlila,“ říká reportérům BBC ředitel zařízení, který si z bezpečnostních důvodů nepřál uvést jméno. Většina vězněných mužů jsou členové různých gangů, kteří v minulých letech v Salvadoru rozpoutaly smrtelnou spoušť.

Vězni stojí u mříží nebo sedí na čtyřpatrových postelích bez matrací a polštářů. „Kam se vejde deset lidí, dáme jich dvacet,“ odpovídá ředitel na dotaz ohledně kapacit cel, ve kterých přes den teploty dosahují až 35 stupňů Celsia a jediným větráním jsou mřížové stropy. Nesdělil však, kolik přesně trestanců mají. Podle tamní vlády je možné do věznice umístit až 40 tisíc lidí. V celách se dále nachází toaleta a dvě umyvadla.

Mezi nejhorší vězení patří i ruská IK-3, kde zemřel Alexej Navalnyj:

Nápravná kolonie číslo 3 (ruská zkratka IK-3) u vsi Charp šedesát kilometrů za polárním kruhem, zvaná Polární vlk, patří k nejpřísnějším ruským vězením.
Polární vlk se špatnou pověstí. Věznice, kde zemřel Navalnyj, děsí už prostředím

Trestanci mají omezený jídelníček skládající se z rýže, fazolí, vajec natvrdo a těstovin. Vše musí jíst rukama. „Z jakéhokoliv nádobí lze vytvořit zbraň,“ vysvětluje ředitel. Betonové prostory mohou opustit jen na třicet minut denně, aby si zacvičili pouze s využitím vlastní váhy těla. Žádné jiné aktivity nejsou možné.

Pohled na celý komplex CECOT.Pohled na celý komplex CECOT.Zdroj: La Prensa Gráfica / Wikimedia Commons / CC-BY-3.0

Mučení a smrt

CECOT je obrovský komplex rozkládající se na ploše sedmi fotbalových stadionů a je rozdělený do několika bloků. Areál je obehnaný dvěma elektrickými ploty a dvěma železobetonovými zdmi. Stojí zde také devatenáct strážních věží. Zařízení je v provozu od 31. ledna 2023.

Salvador má nyní nejvyšší míru uvězněných lidí na světě. Ačkoliv se tamní vládě v čele s prezidentem Bukelem podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi, postupy úřadů kritizují různé lidskoprávní organizace.

V CECOT jsou tisíce vězňů:

Zdroj: Youtube

Amnesty International podle BBC varovala před státním násilím. V prosincové zprávě obvinila úřady ze systematického mučení osob podezřelých ze spolupráce s gangy. Rovněž uvedla, že má docházet k úmrtím během vazby, i k odepírání lékařské péče pro vězně.

Ředitel věznice novinářům zdůraznil, že v zařízení dodržují mezinárodní standardy. Jeho tvrzení ale nebylo možné nezávisle ověřit.

Nejdrsnější věznice světa

Salvadorské Centrum pro omezení terorismu patří mezi jedny z nejdrsnějších nápravných zařízení na světě. Další nechvalně proslulou věznicí je ruská Vězeňská kolonie číslo 6 nazývaná Černý delfín, kde si odpykává trest vrah a kanibal Vladimir Nikolajev.

Jak to vypadá v drsné ruské věznici Lefortovo:

Cela číslo 23 ve věznici Lefortovo, kde byl údajně vězněn švédský diplomat Raoul Wallenberg. Ten během 2. světové války působil v Budapešti, kde zachránil až 100 tisíc maďarských Židů před holokaustem. Poté byl zatčen a převezen do SSSR, kde zřejmě zemřel
Jak to vypadá v ruské věznici Lefortovo: Děsí hrobovým tichem, přísnými pravidly

V Brazílii nahání hrůzu i samotným dozorcům vězení Alcacuz, ve kterém několikrát propuklo násilné povstání vězňů, naposledy v roce 2017, kdy policie získala zpět kontrolu až po krvavém zásahu.

V kolumbijském nápravném zařízení La Modelo jsou vězni svými pány. Úřady se nezabývají jejich dozorem, a tak se členové gangů a kartelů o chod starají sami. Podle Daily Star je běžné, že se dovnitř pašují drogy, dochází zde k vraždám a mrtvoly končí nacpané v odpadním potrubí. Podobně funguje i mexická věznice Ciudad Juarez, kterou zcela řídí tamní kartely.

Nejdrsnější věznice světa na fotografiích:

Nejpřeplněnější věznicí na světě je Gitarama v africké Rwandě. V zařízení pro tři tisíce osob se tísní pět až sedm tisíc vězňů. Podle Daily Mail je běžné, že se tam trestanci bojující o přežití uchylují ke kanibalismu.

Tvrdé podmínky pro život v různých trestaneckých zařízeních přibližuje dokumentární seriál Nejdrsnější věznice světa natočený pro streamovací platformu Netflix. V nejnovější sérii byly i plzeňské Bory.