Na území hlavního města Vietnamu v současné době působí více než tisíc obchodů, které psí, ale i kočičí maso nabízejí. Podle hanojské lidové komise to však značně poškozuje obraz města jako „civilizované moderní metropole“. Komise zdůraznila, že většina zvířat je zabíjena krutým a mučivým způsobem.

Podle úřadů je navíc maso zvířat, která jsou ve většině světa považována za domácí mazlíčky a jejich konzumace je naprosté tabu, častým zdrojem onemocnění vzteklinou či leptospirózou. V Hanoji podle odhadů žije více než 490 tisíc psů a koček, jen malá část z nich je však využívána pro potravinářské účely.

Je to tradice

„Ve Vietnamu roste počet lidí, kteří konzumaci psího masa odmítají. I nadále to však zůstává hluboce zakořeněným zvykem,“ uvedl vietnamský reportér BBC Linh Nguyen. Rozporuplné reakce jsou podle něj patrné i na sociálních sítích. Zatímco většina mladých doporučení úřadů vítá, část argmentuje, že Vietnamci se svých tradic budou jen těžko vzdávat.

„Psí maso by nemělo být zakázáno úplně, znamenalo by to omezení svobody obyvatel,“ napsal například na facebooku uživatel Dang Ngoc Quang. Místo toho navrhl zavedení vysokých daní nebo povolení prodeje psího masa jen ve vymezených obchodech či oblastech.