Předchozí
1 z 16
Další
Zdroj: Youtube

Šum moře, písek mezi prsty na nohou, scenérie tak krásné, že jejich snímek na sociálních sítích zaboduje i bez použití filtrů. To vše nabízejí nejkrásnější pláže světa, jejichž seznam sestavilo vydavatelství Lonely Planet. Mnozí cestovatelé každoročně netrpělivě od společnosti, specializující se na vydávání cestovních průvodců, očekávají seznam top destinací pro nadcházející rok. Není to ale jediný žebříček, který Lonely Planet nabízí.

Ten nejnovější je zaměřený právě na top pláže pro rok 2024. „Nový průvodce cestovatelského kolosu Lonely Planet zahrnuje slavná místa jako pláž Ipanema v Riu de Janeiru a stejně tak soukromé resorty, jako je ostrov Mnemba v Zanzibaru,“ uvádí stanice CNN.

Pláž Pass, záliv Byron Bay, Nový Jižní Wales, Austrálie

Australská pláž Pass je rájem pro surfaře.Australská pláž Pass je rájem pro surfaře.Zdroj: Wikimedia Commons, Visions of Domino, CC BY 2.0

Žebříčku vévodí pláž Pass v zálivu Byron Bay v Austrálii, která je surfařským rájem. „Široké pláně bílého písku a dlouhé čisté vlny zvou ke koupání nebo procházkám podél jemně zakřiveného pobřeží,“ zmiňuje web oblasti Byron Bay.

Jak uvádějí odborníci z Lonely Planet, kromě koupání a surfování přímo na pláži láká k návštěvě i její okolí. „Oblast má bohatou domorodou historii. V subtropickém deštném pralese, který se táhne kolem pláže, žijí koaly,“ stojí v jejich popisu pláže.

Pláž Ipanema, Rio De Janeiro, Brazílie

Zdroj: Youtube

V roce 1965 vyhrála Grammy dodnes slavná píseň The Girl from Ipanema, kterou od té doby nazpívalo množství zpěváků. Zpívá se v ní o krásné dívce, která každý den chodí k moři - konkrétně na pláž Ipanema. Ta je společně s Copacabanou jednou z nejznámějších pláží v Riu de Janeiru. Přestože jde o proslulé místo, je tak krásná, že ani hlava na hlavě nezabránila, aby se dostala do žebříčku Lonely Planet.

Pláž se táhne v délce 1,9 kilometru. „Je proslulá úžasnými západy Slunce. Místní subkultury používají očíslovaná stanoviště plavčíků jako značky určující charakteristiky jednotlivých částí pláže. Například Posto 9 v blízkosti ulice Rua Vinícius de Moraes přitahuje mladé a krásné lidi, umělce i hippies. U Posto 8 se zase rády scházejí děti,“ nastiňuje Lonely Planet.

Pláž Ao Maya, souostroví Ko Phi-Phi, provincie Krabi, Thajsko

Zdroj: Youtube

Je maličká, tísní se mezi útesy, přesto patří k nejslavnějším plážím světa. Ao Maya totiž svou krásou zaujala režiséra filmu Pláž z roku 2000 s Leonardem DiCapriem a od té chvíle se stala tahákem pro všechny turisty, kteří zavítali do Thajska. Naneštěstí tím, že se na ni denně vypravilo i šest tisíc turistů, pláž velmi trpěla. Dokonce natolik, že o ní místní úřady před šesti lety prohlásily, že je nevratně poškozená, a uzavřely ji.

Otevřena byla až v roce 2022 a nyní musí turisté při její návštěvě dodržovat řadu pravidel. „Plavání je zakázáno (vstup do vody do výšky kolen je ale povolen) a za jednu hodinu může na pláž vstoupit jen 375 návštěvníků. Přesto stojí za to vypravit se na ni a strávit čas v tomto neskutečném ráji,“ konstatuje Lonely planet.

Ostrov Mnemba, souostroví Zanzibar, Tanzánie

Zdroj: Youtube

Kdo naopak nesnáší místa, kde jsou davy, může se podle hodnocení Lonely Planet vypravit na drobný ostrov Mnemba. Ten je se svou průzračnou vodou a bílým pískem podle hodnotitelů skutečným pozemským rájem. Celé to má ale jeden háček - přístup na nejkrásnější pláž ostrova Mnemba je možný jen pro hosty místního hotelového rezortu andBeyond.

Pláž Sarakiniko, ostrov Milos, Řecko

Jednou nejunikátnějších řeckých pláží je Sarakiniko, která připomíná měsíční krajinu.Jednou z nejunikátnějších řeckých pláží je Sarakiniko, která připomíná měsíční krajinu.Zdroj: Wikimedia Commons, Zde, CC BY-SA 4.0

Kdo nemá čas či peníze na cestu na jiné kontinenty, nemusí zoufat. Žebříček nejkrásnějších pláží světa totiž neopomíná ani evropské poklady. Jedním z nich je podle hodnotitelů řecká pláž Sarakiniko. Ta je svým vzhledem nezaměnitelná. Připomíná totiž měsíční krajinu. „Pláž tvoří soubor sluncem vybělených vulkanických hornin, které se noří do malého hlubokého tyrkysového úseku Egejského moře. Staletí vlnové a větrné eroze způsobila, že skalní útvary vytvořily jeskyně svádějící k prozkoumání a alabastrové útesy, ze kterých se dá skákat do vody,“ popisuje pláž Lonely Planet.

Tento ráj už bohužel objevily davy turistů. Pro nerušené koupání proto vydavatelství doporučuje zájemcům vydat se na pláž až v září či říjnu.

Pláž Chesterman, Tofino, ostrov Vancouver, Britská Kolumbie, Kanada

Kanadská pláž Chesterman je krásným místem pro procházky i surfování.Kanadská pláž Chesterman je krásným místem pro procházky i surfování.Zdroj: Wikimedia Commons, David Abercrombie, CC BY-SA 2.0

Kdo říká, že návštěva pláže se musí nutně spojovat s teplými exotickými zeměmi a opalováním? Teplota vody na pláži Chesterman v Kanadě sice dosahuje v maximech jen necelých 14 stupňů Celsia, a místo tedy rozhodně není typickou pláží, kterou si člověk představí při sousloví letní dovolená, její návštěva přesto stojí za to. Potěší spíše dobrodružné duše.

Podmínky zde jsou totiž jako stvořeny pro surfování - dokonce natolik, že se zde konají i soutěže v tomto sportu. „Většina lidí chodí na pláž Chesterman surfovat, ale jsou to výhledy, které vám vyrazí dech. Pláž je také skvělá pro jízdu na kajaku, paddleboarding ve stoje a pozorování stovek barevných hvězdic, sasanek, ježků a dalších mořských tvorů, kteří se objevují v přílivových tůních,“ uvádí Lonely Planet.

Pláž Cabo San Juan del Guía, Národní park Tayrona, Kolumbie

Zdroj: Youtube

Krása pláže v národním parku Tayrona je skutečně dechberoucí - obklopuje ji deštný prales, voda má tyrkysovou barvu, písek je naopak zlatý a třešničkou na dortu jsou kokosové palmy. Aby se na ni ovšem zájemci dostali, musí vynaložit trochu úsilí. Pláž je totiž přístupná jen na lodi, nebo pěšky - zájemce čeká buď padesátiminutová plavba, nebo dvouhodinová túra.

Přesto je Cabo San Juan del Guía už turisty objevená a pro získání nejlepšího místa je potřeba si přivstat.

Pláž Anse Source d’Argent, ostrov La Digue, Seychely

Pláž Anse Source d´Argent na Seychellách se pravidelně umisťuje v seznamech nejkrásnějších pláží světa.Pláž Anse Source d’Argent na Seychellách se pravidelně umisťuje v seznamech nejkrásnějších pláží světa.Zdroj: Wikimedia Commons, Bjørn Christian Tørrissen, CC BY-SA 4.0

Pokud by člověk hledal pláž, která splňuje veškerá klišé typu exotika, bílý písek a palmy, nejlepší je zamířit na Anse Source d’Argent, která patří mezi nejfotografovanější pláže světa. Toto místo se do žebříčku top pláží světa dostává pravidelně, proto nesmí chybět ani v tom od Lonely Planet. „Pokud se chcete vyhnout davům, přijďte buď brzy ráno nebo v podvečer, abyste si na téměř vyprázdněné pláži užili západ slunce,“ radí průvodce.

Pláž Balandra, město La Paz BCS, Mexiko

Mexická pláž Balandra láká čistým mořem a bílým pískem.Mexická pláž Balandra láká čistým mořem a bílým pískem.Zdroj: Wikimedia Commons, Matthew T Rader, CC BY-SA 4.0

Podobně jako v případě slavné thajské pláže i další místa v obavách před návalem turistů zavedla vstupné či regulují počet lidí, kteří ve stejnou dobu na pláž vstoupí. To je i případ mexické pláže Balandra. Za den sem smí vstoupit pouze 450 lidí, proto je dobré si návštěvu předem rezervovat. Díky tomu ale pláž nikdy není přeplněná.

Podle hodnocení Lonely Planet jde o ideální místo pro rodinnou dovolenou. „Pláž je zaměřena na aktivní trávení času, takže se dají půjčit kajaky nebo paddleboardy,“ uvádí žebříček vydavatelství.

Pláž Punta Paloma, město Tarifa, Španělsko 

Mezi nejkrásnější španělské pláže se řadí Punta Paloma.Mezi nejkrásnější španělské pláže se řadí Punta Paloma.Zdroj: Wikimedia Commons, Bini26, CC BY-SA 4.0

Punta Paloma uzavírá první desítku seznamu nejkrásnějších pláží podle Lonely Planet a patří k top plážím ve Španělsku. Příjemné vlny a pobřežní bary s vynikající nabídkou koktejlů potěší každého, kdo se chce hlavně koupat a slunit. Nudit se zde ale nebudou ani lidé, kteří tráví čas raději aktivněji.

„Procházka po západním konci pláže vás zavede do přírodních bahenních lázní, kde si můžete natřít pokožku bahnem bohatým na minerály. Po okolních kopcích vede několik dalších pěších stezek, z nichž některé vás zavedou k památkám, jako je prehistorická nekropole Los Algarbes,“ nastiňuje seznam Lonely Planet.

Pláž Punta Rata, Brela, Makarská riviéra, Chorvatsko

Krásné západy Slunce lze pozorovat z pláže v chorvatské obci Brela.Krásné západy slunce lze pozorovat z pláže v chorvatské obci Brela.Zdroj: Wikimedia Commons, Luss, CC BY-SA 3.0

Všechny milovníky „českého moře“ jistě potěší, že se do žebříčku nejkrásnějších pláží světa probojovalo také Chorvatsko. Hodnotitele Lonely Planet zaujala pláž Punta Rata v městečku Brela. Po vykoupání by se zde lidé měli ideálně zdržet až do podvečera. Pláž totiž nabízí pohled na nádherné západy slunce.

Západní pláž, ostrov Berneray, Skotsko

Pláže na západě skotského ostrova Berneray lákají k procházkám.Pláže na západě skotského ostrova Berneray lákají k procházkám.Zdroj: Wikimedia Commons, Gordon Hatton, CC BY-SA 2.0

Za koupáním se asi do Skotska vydává málokdo, přesto by si lidé při návštěvě této části Velké Británie měli najít čas také na návštěvu pláže. Teplota vody na pláži na západě ostrova Berneray sice málokdy vystoupí nad 13 stupňů Celsia, procházky po pobřeží ale nabízejí až kýčové výhledy. „Za nejlepšími přijeďte na jaře, kdy se okolní krajina vybarví díky hojně rostoucím divokým květinám,“ radí Lonely Planet.

Pláž Rauðasandur, poloostrov Westfjords, Island

Nejen vulkány. Island láká i na krásné pláže.Nejen vulkány. Island láká i na krásné pláže.Zdroj: Wikimedia Commons, Hansueli Krapf, CC BY-SA 4.0

Podobné jako v případě pláží na skotském ostrově Berneray je to i s plážemi na Islandu. Nijak lidsky neupravovaná pláž Rauðasandur se táhne celých deset kilometrů - díky tomu má člověk pocit, že je zde zcela sám, a při obdivování místních krás jej neobtěžují davy lidí.

Růžová pláž, ostrov Padar, Národní park Komodo, Indonésie

Pláž v národním parku Komodo v Indonésii je jedna z mála na světě s růžovým pískem.Pláž v národním parku Komodo v Indonésii je jedna z mála na světě s růžovým pískem.Zdroj: Wikimedia Commons, Devagonal, CC BY-SA 4.0

Na celé planetě je jen pár pláží, které nabízejí procházku v růžově zbarveném písku. Jedna z nich se nachází v indonéském národním parku Komodo. Kvůli davům turistů se sice vyplatí sem přijít ráno nebo večer, zážitek ale stojí za to. Svůj odstín získala pláž díky rozpadu korálů u pobřeží, jejichž kousky se postupně smíchaly s bílým pískem. „Právě kvůli množství korálů je pláž oblíbeným místem pro šnorchlování – útesy milují i ​​hejna tropických ryb,“ zmiňuje Lonely Planet.

Pláž Dueodde, ostrov Bornholm, Dánsko

Zdroj: Youtube

Pláž Dueodde patří mezi nejslunečnější místa v Dánsku. Láká na ni nejen krásná příroda, nýbrž také maják. Ten byl postaven v šedesátých letech minulého století, má modrobílou barvu a po zdolání 196 schodů nabízí dechberoucí výhled. V létě je pláž plná místních i turistů, odborníci z Lonely Planet však doporučují vyrazit sem také v zimě. „Místní se tehdy spouští jako na klouzačce ze sněhem pokrytých písečných dun,“ zmiňuje seznam vydavatelství.