Celkem film obdržel pět sošek, stejně jako jeho hlavní rival Hugo a jeho velký objev. Snímek režiséra Martina Scorseseho ale bodoval jen v technických kategoriích, například za nejlepší kameru. 
 
Producent vítězného filmu Thomas Langmann v děkovné řeči zmínil svého otce, režiséra a producenta Clauda Berriho, který, jak připomenul, spolupracoval například s Milošem Formanem. Režisér Hazanavicius pak žertem poslal do postele své děti, jež ceremoniál sledovaly v Paříži. Jediným němým filmem s Oscarem za nejlepší film bylo válečné drama Wings. Uspělo na vůbec prvním předávání cen v roce 1927. 

Nadšený výkřik

Černobílý The Artist, který se odehrává na sklonku éry němého filmu, vyhrál ceněné Oscary za nejlepší režii a film jako vůbec první francouzský snímek. Uspěl také v klání o nejlepšího herce, když si sošku odnesl Jean Dujardin. "Formidable, merci beaucoup," vykřikl nadšeně ve své mateřštině rozjařený francouzský herec. 

Mezi ženami se nejlepší herečkou stala Meryl Streepová za roli bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady. Rekordmanka v počtu nominací, jichž dosud nashromáždila 17, získala svého třetího Oscara. Naposledy uspěla v roce 1982 za hlavní roli ve snímku Sophiina volba.

Nejstarší držitel Oscara

Cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pak obdržela Octavia Spencerová za roli v dramatu z doby amerického hnutí za občanská práva Černobílý svět. Mezi muži ve stejné kategorii převzal sošku Christopher Plummer za roli ve filmu Začátky a v 82 letech se stal vůbec nejstarším držitelem Oscara. "Jsi jenom o dva roky starší než já, drahoušku, kde jsi byl celý můj život?" řekl herec na adresu sošky. 

Cenu pro nejlepší zahraniční film obdržel íránský snímek Rozchod Nadera a Simin. Jeho režisér Asghar Farhádí stejně jako po nedávném vítězství na Zlatých glóbech v děkovné řeči připomenul současné napětí mezi jeho zemí a Spojenými státy. "Hrdě tuto cenu věnuji lidu mé země, lidu, který respektuje všechny kultury a civilizace a nesnáší nepřátelství a zášť," řekl. 

Děj v minulosti

Letošním Oscarům dominovala nostalgická nálada. Přispělo k tomu, že většina z devíti filmů nominovaných na cenu za nejlepší film se odehrávala v minulosti, včetně obou, které nakonec byly nejúspěšnější. Zatímco The Artist s deseti nominacemi se ohlížel za zlatou érou amerického němého filmu, v Hugovi a jeho velkém objevu s 11 nominacemi vzdal Scorsese, který se mimo jiné věnuje záchraně světového filmového dědictví, hold francouzskému filmovému průkopníkovi Georgesi Mélièsovi. 

Známí herci pak v předtočených klipech vzpomínali na první filmy, které viděli, a vyznávali se z okouzlení magií stříbrného plátna. Sálem pak procházely hostesky s popcornem, jako kdyby Hollywood v éře digitálních technologií a filmů stahovaných na počítače chtěl vyvolat zpět kouzlo společného sledování v kině.  

Milionáři

Kříšením osvědčené minulosti byl i návrat vyzdvihovaného moderátora Billyho Crystala po dlouhé pauze. Komik Oscary moderoval podeváté a sál plný hvězd ho přijal velmi vstřícně. "Užijte si dnešní večer, protože nic tolik neodlehčí světové ekonomické problémy, jako když se díváte, jak si milionáři navzájem předávají zlaté sošky," vtipkoval například. 

Poprsí Halle Berryové

O rozruch se pak na letošních Oscarech postaral jiný komik, Brit Sacha Baron Cohen. Na tradiční promenádu hvězd po červeném koberci před ceremoniál přišel jako blízkovýchodní vůdce Aladin, jehož ztvárnil ve filmu Diktátor, jenž do kin zamíří letos. V ruce přitom držel zlatou urnu s portrétem zesnulého severokorejského diktátora Kim Čong-ila.

Cohen podotkl, že ještě donedávna neomezenému vládci KLDR plní celoživotní přání podívat se na předávání Oscarů a že jeho popel hodlá rozprášit na poprsí herečky Halle Berryové. Záhy ale obsah urny "omylem" vyklopil na konsternovaného moderátora Ryana Seacresta, jenž na červeném koberci zpovídal hvězdy. 

Prestižní filmové ceny letos zaznamenaly svůj 84. ročník. Uděluje je americká Akademie filmových věd a umění. Kromě nejlepších výkonů za uplynulý rok předává i čestné Oscary. Nyní jimi myslela například na populární televizní moderátorku Oprah Winfreyovou, herce Jamese Earla Jonese či maskéra Dicka Simona, jenž mimo jiné pracoval na Formanově Amadeovi. 

Přehled držitelů filmových cen Oscar za rok 2011:

    Nejlepší film: 
    The Artist - producent Thomas Langmann, režie Michel Hazanavicius


    Režie: 
    Michel Hazanavicius - The Artist


    Herec v hlavní roli: 
    Jean Dujardin - The Artist


    Herečka v hlavní roli: 
    Meryl Streepová - Železná lady


    Herec ve vedlejší roli: 
    Christopher Plummer - Začátky


    Herečka ve vedlejší roli: 
    Octavia Spencerová - Černobílý svět


    Neanglicky mluvený film: 
    Rozchod Nadera a Simin - Írán, režie Asghar Farhádí


    Nejlepší animovaný film: 
    Rango - režie Gore Verbinski


    Kamera: 
    Robert Richardson - Hugo a jeho velký objev


    Původní scénář: 
    Woody Allen - Půlnoc v Paříži


    Scénář podle předlohy: 
    Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash - Děti moje


    Hudba: 
    Ludovic Bource - The Artist


    Nejlepší píseň: 
    Man or Muppet - hudba a text Bret McKenzie - film Mupeti


    Výprava a dekorace: 
    Dante Ferretti a Francesca Lo Schiavoová - Hugo a jeho velký objev


    Kostýmy: 
    Mark Bridges - The Artist


    Masky: 
    Mark Coulier a J. Roy Helland - Železná lady


    Střih: 
    Kirk Baxter a Angus Wall - Muži, kteří nenávidí ženy


    Zvuk: 
    Tom Fleischman a John Midgley - Hugo a jeho velký objev


    Zvukové efekty: 
    Philip Stockton a Eugene Gearty - Hugo a jeho velký objev


    Vizuální efekty: 
    Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman a Alex Henning - Hugo a jeho velký objev


    Celovečerní dokument: 
    Undefeated (Neporažení) - režie Daniel Lindsay a T.J. Martin


    Krátkometrážní dokument: 
    Saving Face (Uchovat si tvář) - režie Daniel Junge


    Krátkometrážní animovaný film: 
    The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore (Úžasné létající knihy pana Morrise Lessmorea) - režie William Joyce a Brandon Oldenburg


    Krátkometrážní hraný film: 
    The Shore (Pobřeží) - režie Terry George

ČTĚTE TAKÉ: Hugo a jeho velký objev má 11 nominací na Oscara