Vlny tsunami vznikly při dřívější erupci nechvalně proslulé sopky Krakatoa. Jelikož neštěstí tentokrát nepředcházelo zemětřesení, úřady se zprvu domnívaly, že jde o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. 

"Zmýlili jsme se a litujeme toho," řekl agentuře AFP mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Bez zranění vyvázl z neštěstí Nor Öystein Lund Andersen, který události následně popsal agentuře AP. "Zrovna jsem pořizoval snímky sopky, když jsem viděl, jak se ke mně blíží vlna. Utíkal jsem pryč, zatímco vlna pronikla asi 15 až 20 metrů do vnitrozemí. Další vlna se dostala až k hotelu a smetla auta i silnici. Bohudík jsem i se svou rodinou vyvázl nezraněn," uvedl Andersen. 

Podle českého ministerstva zahraničí nejsou mezi oběťmi vlny tsunami zatím evidování žádní cizí státní příslušníci, tedy ani občané České republiky. Podle mluvčího ministerstva Roberta Řeháka by však lidé měli sledovat informace na webových stránkách úřadu. 

"Chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám postiženým tsunami v Indonésii. Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě," napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Indonésii sužují častá zemětřesení

Indonésie má za sebou říjnové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo před 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.