Teroristé pronesli výbušninu do příletové haly největšího ruského letiště. Třicátník, nejspíš z Kavkazu, ji odpálil v davu mezi cestujícími.

Led, sníh, vyčerpaní lidé, kteří nemohou dýchat, chybí jim jídlo a spí v letištní hale na zemi. V době Vánoc se zdálo, že nic horšího než tvrdý úder zimy nemůže tohle moderní moskevské letiště Domodědovo zaskočit. Chyba.

V pondělí přišla rána z ničeho nic. V době, kdy přilétají letadla z Londýna, Vídně, Mnichova, Hamburku, New Yorku, Dubaje, Káhiry, Tokia, Hurgády a Istanbulu, otřásá příletovou halou silný výbuch. Je kolem půl třetí odpoledne středoevropského času.

V prvních minutách se mluví o 35 mrtvých a 170 zraněných. Z toho čtyřicet velmi těžce. 31 lidí na místě výbuchu, tři následkům zranění podlehli v nemocnici a jeden zemřel při převozu ve voze záchranné služby. Bloggeři dokonce píší až o sedmdesáti mrtvých. Trhavina měla sílu sedmi kilogramů TNT.

V tu chvíli je na letišti i známá slovenská herečka, kterou z českých filmů znají i Češi – Zuzana Fialová.

„Je lehce zraněna, sanitka ji vezla do nemocnice,“ řekl její partner Peter Matulík serveru sme.sk. Hrála v nedávno vysílaném seriálu Kriminálka Staré Město či snímcích Medvídek a Obsluhoval jsem anglického krále. „Vybuchl člověk a my jsme to všechno viděli. Odpálil se kousek od nás. Sbírali jsme ze sebe ostatky lidských těl,“ řekla členka činohry Slovenského národního divadla.

Česká ambasáda neměla zprávy, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi.

Zabíjel sebevražedný atentátník, stopy vedou na neklidný Severní Kavkaz, myslí si Rusko. I jeho tvář prý měla „kavkazské rysy“. V hale se našla jeho utržená hlava. Útočník zřejmě v příletové hale u kavárny odpálil nálož v davu lidí. Štiplavý kouř se valil z míst, kde si lidé vyzvedávají zavazadla. Mluví se i o dvou náložích plněných záhadnými kusy kovu a třech podezřelých mužích.

K explozi došlo údajně bezprostředně poté, co trojici oslovili příslušníci letištní ochranky. Výbušnina byla do terminálu přinesena zvenčí, nebyla tedy do Moskvy dopravena některým z letadel.

Plány atentátníků usnadnily velké nedostatky v bezpečnostním zajištění. Útočníci přinesli do letištních prostor trhavinu, aniž vzbudili pozornost ostrahy. Domodědovo je největší z ruských letišť a patří i k největším v Evropě. Navíc se říkalo, že i jedno z nejbezpečnějších.

Všichni tu mají před očima obrázek z roku 2004, kdy se téměř současně zřítila dvě ruská letadla TU- 134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala právě z letiště Domodědovo. Neštěstí, při němž tehdy zahynulo 89 lidí, způsobily dvě čečenské sebevražedné atentátnice.

Letiště se poté modernizovalo, pořizovaly scannery, aby se nic podobného nestalo znovu.

Uplynulo pět a půl roku a i prezident Dmitrij Medveděv se ptá: kde a co selhalo. Okamžitě se uzavírají i další letiště ve městě. Ale v tu chvíli už sanitky vozí raněné do nemocnic – do centra je to 45 kilometrů. Medveděv vzkazuje okamžitě prokuratuře prošetřit vše, co se dá.

Za prvé, jak je možné, že útočník zasáhl tak citlivé místo. Za druhé, jestli byla pomoc raněným rychlá. Jde i o jeho sílu: letos parlamentní volby, příští rok prezidentské. Islamisté z Kavkazu mu zřejmě budou chtít ukázat, že s nimi musí počítat. Vždyť loni tzv. černé vdovy z Kavkazu při útocích na moskevské metro zabily skoro 40 lidí.

Navíc tajná služba FSB prověřovala již dříve zprávu o možnosti teroristického útoku. Letiště informovala o možnosti útoku dokonce už předminulý týden.

„Zazněly výkřiky, objevil se dým, ze stropu letěly kusy plastu,“ říkal televizi Rossija 24 Sergej Lavočkin, který čekal na kamaráda vracejícího se z Kuby. „Viděl jsem, jak lidé na vozících tahali raněné, jednomu tekla krev z hlavy,“ dodal. Situace ihned zneužili taxikáři, kteří podle agentur za odvoz z Domodědova do města žádají 10 až 20 tisíc rublů (asi 6000 až 12 tisíc Kč).

Přísné osobní prohlídky všech cestujících a jejich cestovních i příručních zavazadel byly večer zavedeny na všech letištích po celém Rusku.

Prohlídce se musejí podrobit i osoby vstupující do volně přístupných letištních prostor jako doprovod cestujících.

Útok na letiště Domodědovo - klikněte na grafiku pro zvětšení:

Útok na letiště Domodědovo.
Teroristické útoky v Moskvě a okolí s deseti a více oběťmi od roku 1999:

9. září 1999 – Výbuch na sídlišti Pečatniki na jihovýchodě města si vyžádal 109 mrtvých a přes 200 zraněných. Kreml z útoků obvinil čečenské povstalce.

13. září 1999 – Exploze devítipatrového obytného domu na ulici Kaširské šosse na jihu města si vyžádala 124 mrtvých. Vláda obvinila z útoku teroristy z Čečenska.

8. srpna 2000
– Třináct osob zahynulo a téměř sto bylo zraněno při explozi, která otřásla podchodem na Puškinově náměstí. Následně pyrotechnici zneškodnili druhou bombu, která byla nastražena poblíž místa první exploze.

26. října 2002 – Po útoku komanda na divadlo Dubrovka, které obsadili čečenští teroristé, zemřelo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina z nich se otrávila plynem, který byl použit při zásahu.

5. července 2003 – Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně atentátnic; několik desítek osob bylo zraněno.

6. února 2004
– Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 42 lidí včetně atentátníka.

24. srpna 2004 – Téměř současně se zřítila dvě ruská letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo. Neštěstí, při němž zahynulo 89 lidí, způsobily podle ruské prokuratury dvě čečenské sebevražedné atentátnice.

31. srpna 2004 – Při bombovém útoku sebevražedné atentátnice u stanice metra Rižskaja zahynulo deset lidí. K útoku se přihlásili islámští extremisté napojení na Al-Káidu Brigády Islámbulího, kteří se přiznali i k útokům na dvě ruská letadla 24. srpna 2004.

21. srpna 2006 – Obětí exploze na Čerkizovském trhu na severovýchodě metropole se stalo 14 lidí a 50 osob bylo zraněno.

27. listopadu 2009 – Luxusní Něvský expres, směřující z Moskvy do Petrohradu, vykolejil po výbuchu bomby asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje; zahynulo 28 lidí (poslední oběť zemřela v lednu 2010 v nemocnici v Moskvě).

29. března 2010 – Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru. Výbuchy usmrtily 38 lidí a desítky dalších zranily.

24. ledna 2011 – Silný výbuch otřásl příletovou halou moskevského mezinárodního letiště Domodědovo; vyžádal si nejméně dvacet obětí, desítky dalších jsou zraněny. Podle agentury Interfax šlo o sebevražedný atentát.

(čtk)

ČTĚTE TAKÉ: Po atentátu v Moskvě zdražily taxíky na tisícovky korun