Sama Ardernová již předtím uvedla, že není zastánkyní přísných trestů za užívání marihuany a vždy byla v této otázce „otevřená diskuzím“. Nejprve by ale chtěla slyšet názor samotných Novozélanďanů. „Na druhé straně mám ale obavy, že mladí lidé budou mít přístup k produktu, který jim může uškodit,“ dodala podle BBC Ardernová.

V tomto ohledu se proto nejprve bude zajímat o rizicích užívání lehkých drog a až poté pečlivě zváží otázky týkající se referenda.

Užívání konopí zůstává ve většině států nezákonné. Držení malého množství marihuany je ovšem v některých amerických státech, Kanadě, Kolumbii, Jižní Africe, ve Španělsku či holandských kavárnách povoleno.

Na Zélandu se koaliční jednání táhla téměř měsíc. Až nyní se strany konečně dohodly a Ardernová dostala důvěru sestavit novou vládu. „Je to pro mě absolutní pocta a privilegium sestavit vládu pro všechny Novozélanďany,“ oznámila Ardenová po vyjednávání. Šéfovat bude třísměrné koalici se zelenými a nacionalistickou stranou Nový Zéland na prvním místě.

„Našli jsme v parlamentu skutečné spojence,“ dodala labouristka a odmítla, že její vláda bude „koalicí poražených“.

Bývalá mormonka, která církev opustila kvůli podpoře práv gayů, vstoupila do strany ve svých 17 letech. Podařilo se jí oslovit především mladé lidi. Nebývalý úspěch nejmladší členky parlamentu nazývají místní média Jacindamáne. 

Novozélandský dolar po ohlášení vlády padáNovozélandský dolar se tento týden propadl o 1,5 procenta vůči australskému a americkému dolaru. Stalo se tak poté, co Winston Peter konečně oznámil, že jeho strana Nový Zéland na prvním místě podpoří vládu sestavenou labouristy. Podle Saxo Bank za to může záměr labouristů prosadit reformu novozélandské banky. Po reformě má být více prorůstová a politická rozhodnutí bude činit výbor zahrnující i externí členy.