"Nejsem rasista, jsem naopak ten nejméně rasistický člověk, s nímž kdy budete hovořit," sdělil americký prezident Donald Trump v neděli novinářům, kteří přijeli do jeho mezinárodního golfového resortu na Floridě. Informuje o tom agentura DPA.

Prezident sice připustil, že zvolil ve čtvrtek při jednání Bílého domu se skupinou senátorů o otázce přistěhovalectví "tvrdá slova", ale popřel, že by mluvil sprostě.

Pronesení hanlivých výroků dementoval také jeho blízký spojenec, republikánský senátor David Perdue. Podle něj v médiích prezidentova slova dezinterpretovali. "Říkám vám, že tato slova nepoužil," prohlásil Perdue, podle nějž zprávy z jednání "hrubě zkreslovaly" to, co  se stalo.

Podle Perduea bylo v místnosti bylo šest lidí. O údajném Trumpově výroku ale podle něj hovořil jen jeden, a to senátor Richard Durbin, člen opozičních demokratů.

DPA k tomu podotýká, že zprávy o setkání sice citovaly více zdrojů, ale pouze Durbin byl jmenován. Na druhé straně, další ze senátorů přítomný na schůzce, republikán Lindsey Graham, nepopřel, že Trump označení "z pr… díra" pro některé země použil. Podla Grahama se ale jen vracel k některým svým předchozím připomínkám.

Trumpova slova citovaná médii vyvolala diplomatický skandál. Například velvyslanci 54 afrických zemí zastoupení v OSN Trumpa v pátek vyzvali, aby svůj hanlivý výrok o imigrantech z Haiti a Afriky odvolal a aby se za něj omluvil.

Obvinění z rasismu přišlo v citlivou chvíli, kdy Trump potřebuje dosáhnout mezi Republikány a Demokraty dohody o americkém imigračním programu, známém jako DACA, jenž brání deportaci stovek tisíc mladých lidí, kteří byli do USA nelegálně přivezeni jako děti.

Pokud se Kongres a Trumpova administrativa nedohodnou na jeho změně či pokračování, zůstane imigrační program viset v březnu ve vzduchu. V neděli přitom americké úřady začaly znovu přijímat žádosti o obnovu povolení k pobytu v rámci příslušného programu DACA. Soud v San Francisku totiž v úterý zablokoval prezidentův plán původní program DACA zrušit.

DACA chrání před deportací 800 tisíc lidí, z nichž mnozí jsou nyní ve středoškolském nebo vysokoškolském věku. Trumpova administrativa oznámila rozhodnutí zrušit po přechodné půlroční lhůtě program DACA loni v září. Podle amerického prezidenta je program neústavní.

Trump v neděli obvinil Demokraty z rozpadu jednání a na svůj Twitter napsal, že tato jednání jsou "pravděpodobně mrtvá, protože Demokraté to nechtějí". V samostatném tweetu pak zopakoval, že má zájem n aimigrační politice, která by umožňovala imigrantům pobyt na základě zásluh.

Jeho současná omluva vytváří podle DPA naději, že se obě strany k jednacímu stolu opět vrátí. Mluvčí Bílého domu Raj Shah řekl v neděli televizi Fox News, že prezident chce, aby součástí jakékoli dohody byla bezpečnost amerických hranic, včetně financování zdi podél americko-mexické hranice. Někteří Demokraté ale žádají "čistý stůl", u nějž se bude jednat puze o DACA. Shah prohlásil, že o přistěhovalectví probíhá "řada jednání", která budou pokračovat.