Tisková agentura IRNA uvedla, že Amou Haji, což je v Íránu zdrobnělá přezdívka pro staršího člověka, zemřel v neděli ve vesnici Dejgah v jižní provincii Fars.

Voda z kaluží

Haji, pokrytý sazemi a žijící v chatrči ze škvárových bloků, se podle místních médií více než 60 let nekoupal. Vesničané uvedli, že v mládí zažil „citové nezdary“, které ho vedly k tomu, že se po zbytek života odmítal mýt. Jeho kůže proto byla pokrytá usazenou špínou, sazemi a nejrůznějšími vyrážkami.

Kromě toho, že se poustevník nemyl, měl také velmi neobvyklé stravovací návyky. Živil se mršinami podél cest, pil vodu z kanystru na olej, kterou často nabíral z kaluží, a podle deníku Tehran Times kouřil také dýmku naplněnou zvířecími exkrementy. Jeho nejoblíbenější pochoutkou byl prý hnijící dikobraz. 

K tomu všemu byl také vášnivým kuřákem. Na fotografiích z roku 2018 je zachycen, jak kouří několik cigaret najednou. 

Čistota půl zdraví? Ne tak docela

Navzdory odporu k mytí, konzumaci zkaženého masa a pití špinavé vody zůstalo jeho zdraví až donedávna pevné. 

Začátkem letošního roku tým lékařů pod vedením doktora Gholamrezy Molaviho, profesora Teheránské školy veřejného zdraví, údajně provedl Hajimu řadu testů, včetně testů na HIV a hepatitidu.

| Video: Youtube

Podle serveru Daily Mail doktor Molavi s údivem zjistil, že Haji netrpěl žádnou bakterií ani parazitem kromě trichinelózy, parazita, který vzniká konzumací syrového masa a způsobuje běžnou infekci. U muže se však neprojevily žádné příznaky. 

Lékař dospěl k závěru, že Haji si dokázal udržet zdraví tolik let, protože si po desetiletích života v extrémně drsných podmínkách vytvořil silný imunitní systém.

Věřil, že čistota by mu mohla způsobit nemoc. A paradoxně to tak mohlo být. Před několika měsíci ho totiž vesničané poprvé po šedesáti letech přesvědčili, aby se umyl. Podle agentury IRNA nedlouho poté onemocněl a nakonec v neděli zemřel.

Další rekordman 

Nyní, po Hajiho smrti, se spekuluje o tom, kdo by mohl na trůn nejšpinavějšího muže světa usednout po něm. Neoficiální rekord by mohl připadnout Indovi, který se také většinu života nekoupal.

Deník Hindustan Times v roce 2009 uvedl, že Kailash „Kalau“ Singh z vesnice u svatého města Varanasi se nemyl více než 30 let ve snaze pomoci ukončit „všechny problémy, kterým jeho národ čelí“.

Odmítal vodu ve prospěch toho, co nazýval ohnivou koupelí. „Každý večer, když se vesničané shromáždí, Kalau zapálí oheň, kouří marihuanu, stojí na noze a modlí se k Pánu Šivovi,“ uvedl list.

Samotný Ind ke svému odporu k mytí podle deníku Hindustian Times řekl: „Je to stejné, jako když se koupete ve vodě. Ohnivá koupel pomáhá zabít všechny zárodky a infekce v těle.“