„Už nemám nic, co by mě na životě těšilo. Ještě v devadesáti letech jsem si ho užíval, ale nyní už chci zemřít. Postupně ztrácím zrak i sluch. Lituji, že jsem se dožil tohoto věku,“ prohlásil 104letý vědec, jenž na středeční tiskovou konferenci dorazil v mikině, kterou zdobil nápis „Ageing Disgracefully, tedy „nedůstojně stárnoucí“.

Goodall zemřel dnes v 12:30 na basilejské klinice Life Cycle obklopen svou rodinou a přáteli, uvedl švýcarský server 20 Minuten. Krátce před svou smrtí poobědoval smaženou rybu s hranolky a kusem tvarohové dortu. Během umírání pak poslouchal Ódu na radost zhudebněnou Ludwigem van Beethovenem.

Nabi Tajimová
Zemřela Japonka, považovaná za nejstarší ženu na světě

Goodallovo rozhodnutí vyvolalo debatu napříč australskou společností. „Je nespravedlivé, aby jeden z nejstarších a nejdůležitějších občanů Austrálie musel letět na druhou stranu jen kvůli tomu, aby mohl důstojně zemřít. Klidná a důstojná smrt by měla být právem každého člověka. A nikdo by neměl být donucen opustit svůj domov kvůli tomu, aby jí dosáhl,“ napsala na svých webových stránkách nezisková organizace Exit International, jež patří k zastáncům eutanazie.

Právě tato organizace uspořádala finanční sbírku určenou k tomu, aby Goodall spolu s jednou doprovázející osobou mohli do švýcarské Basileje odletět první třídou. Podle dostupných informací sehnala Exit International na úhradu cestovních nákladů takřka 20 tisíc australských dolarů (v přepočtu přibližně 320 tisíc korun).

Jak již dříve napsal britský list The Guardian, australští lékaři se do poslední chvíle pokoušeli Goodallovi zabránit v odjezdu ze země. „Skutečnost, že svět schvaluje sebevraždu stoletého člověka je znepokojivá. Lidé jako profesor Goodall nemají pro ukončení svého života žádné lékařské důvody. Zkrátka se rozhodli, že nechtějí žít,“ myslí si prezident Australské lékařské asociace Michael Gannon.

Nejstarší lidé na planetě - Celino Villanueva
Zemřel muž považovaný za nejstaršího člověka na světě. Podle úřadů měl 121 let

Sám Goodall vyjádřil několik dní před smrtí naději, že jeho krok přispěje ke změně přístupu australských úřadů k eutanazii. Stejně jako ve většině světových zemí je i v Austrálii eutanazie nezákonná. Výjimku tvoří Victoria ležící na jihozápadě kontinentu, která ji loni povolila. Příslušný zákon však začne platit až v polovině příštího roku a vztahovat se bude jen na nevyléčitelně nemocné.

Profesor Goodall pracoval v oboru botaniky a ekologie téměř sedmdesát let. Během této doby vydal desítky studií a až donedávna spolupracoval s nejrůznějšími ekologickými časopisy. Pozornost světových médií upoutal již předloni, kdy jej vedení Edith Cowan University donutilo kvůli vysokému věku složit funkci odborného asistenta.

David Goodall na středeční tiskové konferenci:

Zdroj: Youtube