Pozůstatky lodi našel tým bulharských a britských podmořských archeologů 80 kilometrů od bulharského Burgasu.  

Když potápěči vrak spatřili, stanuli s úžasem. „Je jako z jiného světa,“ popsala zážitek objevitelka Helen Farrová pro BBC. „Když osvětlovací technika prosvítila vodní sloupec a na dně se objevil vrak, bylo to jako se vrátit v čase,“ dodala.

Důvod, proč se dřevo pocházející z doby 400 let před naším letopočtem, dochovalo v tak dobré kondici, je nedostatek kyslíku ve vodě. V hloubce dvou kilometrů bylo navíc chráněno před amatérskými potápěči. „Zůstalo zachované v bezpečí. Jeho stav se nezhoršuje a lovci k němu nemohou,“ dodala Farrová.

Odysseova loď


Tvar lodi je podobný stylu, který zdobí řeckou starověkou nádobu na víno uchovanou v Britském muzeu. Na nádobě pocházející z roku 480 před naším letopočtem je vyobrazen Odysseus připoutaný ke stožáru lodi. Podle legendy jej svou libou melodií lákaly k sobě sirény, ty však naváděly námořníky na jistou smrt.

Co ale loď vezla, zůstává záhadou. Jednalo se pravděpodobně o jedno z plavidel, které vozilo obchodní náklad mezi Středomořím a řeckými koloniemi na březích Černého moře. „Když nacházíme amfory, tak většinou odhadneme, odkud přibližně pocházejí. Nyní ale nic bližního zatím nemáme,“ dodala Farrová. „Nález by nám ale mohl říct více o tehdejších technologiích a obchodu,“ dodala.

Tým použil dvě robotická zařízení, která dokáží vytvořit 3D model lodi. Výzkumníci také odebrali vzorek, ze kterého analýzou prověřili jeho stáří.

Expedice během tří let našla v Černém moři 67 vraků, některé pocházely z dob starověkého Říma, objevili ale i kozácká plavidla ze 17. století.

Video: Objevení vraku

Zdroj: Youtube