Denně v zemi umírá přes 100 lidí.

Opozice koncem minulého týden oznámila, že v Halabu půjde o rozhodující bitvu. Boje se pak rozhořely v celém městě a zachvátily také historické centrum, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V pátek večer vzplála tamní tržiště, která hořela až do soboty a dým je na některých místech i v neděli. Mnoho obchodů i zboží uvnitř shořelo.

Boje pokračují dodnes a odehrávají se i u historické citadely, kde jsou soustředěny vládní jednotky. Místní agentura SANA informovala o úspěšné operaci armády, podle opozice se bojuje o letiště poblíž města. Násilí pokračuje také v Damašku, ale i v dalších částech země. Podle pozorovatelů si ani jedna ze stran není schopna trvale udržet dobyté posty a boje se neustále obnovují.

Klid je zaručen v několika enklávách u hranice s Tureckem a Jordánskem a také na severovýchodě obývaném Kurdy. Tam nezasahují syrské úřady ani armáda a místní lidé si začínají podle francouzského profesora Fabrice Balanche vytvářet jakousi samosprávu. Balanche upozornil, že to v budoucnu může vést až k rozpadu Sýrie.

Státy sousedící se Sýrií mají problémy zvládnout příliv uprchlíků, OSN odhadla, že do konce roku jich tam bude 700.000. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky proto zvýšil požadavek na pomoc Syřanům na 488 milionů dolarů. Saúdskoarabská nevládní organizace chce do turecké pohraniční provincie Kilis dodat montované domy pro 10.000 lidí.

Stanice Al-Arabíja začala v sobotu vysílat dokument natočený podle uniklé dokumentace syrské tajné služby. V sobotním dílu se uvádělo, že syrské vedení nechalo zabít dva turecké piloty, kteří byli se svou stíhačkou v červnu sestřeleni nad Středozemním mořem a poté zajati. Letadlo bylo údajně sestřeleno ve spolupráci s posádkou na ruské základně v syrském přístavu Tartús. Celý dokument se má vysílat čtrnáct dní.

V nedělním druhém dílu televize uvedla, že režim syrského prezidenta Bašára Asada má na svědomí dva pumové útoky v damašské čtvrti Kazáz, při nichž 10. května zahynulo 55 lidí a 372 bylo zraněno.

Spojené státy ohlásily další pomoc syrské opozici. Hodlají jí poskytnout 45 milionů dolarů (asi 870 milionů korun) na humanitární potřeby a na podporu civilní části opozice. USA jsou proti vyzbrojování opozičních jednotek a jejich dosavadní pomoc byla jenom nevojenská.

Vojenskou pomoc opozici přiznávají jenom Katar a Saúdská Arábie. Damašku naopak poskytuje zbraně spojenecký Teherán. USA nedávno upozornily Irák, že íránské letecké i pozemní zbrojní dodávky procházejí jeho územím. Bagdád to popíral, ale nyní jeho ministr zahraničí Hošjar Zibarí slíbil, že Iráčané budou náklad íránských letadel prověřovat. Irák je podobně jako většina zemí pro výhradně diplomatické řešení krize a nepřeje si eskalaci konfliktu za svou hranicí.