Lékaře srílanské armády, kteří v armádní nemocnici v Kolombu operovali 62letého Canistusa Coongese s ledvinovými kameny, čekalo pořádné překvapení. V ledvinách mu našli útvar, který svou velikostí a hmotností pokořil všechny dosavadní světové rekordy.

Vyoperovaný ledvinový kámen odborníci změřili a zvážili, načež se nestačili divit. Měřil 13,37 centimetrů a vážil 801 gramů. To je pětkrát více než váha průměrné mužské ledviny. Překonal tak hned dva předchozí rekordy, které byly třináct centimetrů na délku od pacienta z Indie a rekord 620 gramů na váhu stanovený v Pákistánu.
Nynější pacient řekl místní televizi Swarnavahini, že měl bolesti břicha od roku 2020 a že na ně nepomohly ani léky. „Po operaci se cítím normálně,“ uvedl.
V pořádku je i dle lékařů. „Nejdůležitější pro nás je, že ledviny navzdory tomuto kameni normálně fungují,“ řekl podle portálu Dawn armádní chirurg K. Sutharshan.
Každý desátý člověk
Portál CNN informuje, že ledvinové kameny tvoří pevné kusy materiálu, jež krystalizují v ledvinách při přesycení moči kamenotvornými látkami. Studie naznačují, že jsou ve společnosti časté, někdy za život potkají až deset procent lidí. Ve Spojených státech se jejich výskyt zvyšuje jak u mužů, tak u žen. Podle údajů Evropské urologické společnosti se s ledvinovými kameny léčí asi každý desátý člověk. Trápí přitom nejčastěji pacienty ve věku třiceti až padesáti let.
Lze jim předcházet hlavně dodržováním pitného režimu a snížením příjmu sodíku. Odstranit malé kameny o průměru méně než tři milimetry lze například díky pití dvou až tří litrů vody denně. Kameny se tak přesunou do močovodu a odejdou z těla společně s močí.

Kameny, které jsou v průměru větší než tři milimetry, vyžadují rozsáhlejší léčbu, typicky chirurgické odstranění malým řezem v dolní části zad. V jejich případě už žádné proplachování vodou nepomůže a celý proces léčby bývá značně bolestivý. K zjištění výskytu ledvinových kamenů lékaři používají zobrazovací techniky, jako je ultrazvuk či počítačová tomografie.
Kapesní nože nebo zubní kartáček
Doktoři si musí někdy poradit s vyoperováním i jiných zvláštních objektů, které se nějakým způsobem dostaly do lidského těla. U dětí je řeč například o stavebnicích Lego či jiných hračkách nebo mincích.
Lékaři v Chicagu však jednou museli pacientovi vyoperovat hřebík z mozku, u policisty z Indie zase v žaludku našli neuvěřitelných čtyřicet kapesních nožů. Muži z Austrálie se zase v uchu usadil dvoucentimetrový šváb. Existuje ale i případ, kdy muž spolkl celý zubní kartáček. Jinému se v plicích zasekla plastová vidlička.