Vyšetřovatelé již v létě uváděli, že obětí bylo 90. Nyní však zveřejnili nové závěry. Stopy medikamentů, které Högel používal k vraždám, totiž našli v dalších šestnácti tělech. Muž tak usmrtil 62 lidí v nemocnici v Delmenhorstu a dalších 38 na klinice v severním městě Oldenburgu.

U pěti se ale ještě musejí provést další testy, protože látky, jimiž Högel vraždil, dostávali i v rámci léčby. Pokud se vše potvrdí, bude se jednat o největšího sériového vraha v poválečné historii Německa.

Högel se k činům již dříve přiznal. Těžce nemocným pacientům totiž injekčně podával lék na srdeční arytmii Gilurytmal, ale také betablokátor Sotalex. Léky následně způsobily srdeční selhání. Muž se poté snažil pacienty oživovat, aby před kolegy vypadal jako hrdina.

Bývalý ošetřovatel Niels Högel
Německý ošetřovatel zavraždil 90 pacientů. Odhalili jej po deseti letech

V době, kdy pracoval jako ošetřovatel v nemocnici v Delmenhorstu, stál Högel za 73 procenty úmrtí pacientů.

Odhalen byl 22. června 2005, kdy manipuloval s infuzí a ukázalo se, že pacient dostával lék, který vůbec nemá dostávat. V roce 2015 poslal soud v Oldenburgu ošetřovatele na doživotí za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle.

Ve stejný rok se Niels H. doznal ke zhruba devadesáti činům, při nichž podle něj zemřelo asi 30 pacientů. Německý deník Bild uvedl, že policie v posledních letech vyšetřovala více než dvě stovky podezřelých případů. Museli zkontrolovat stovky záznamů pacientů a bylo nutné exhumovat ostatky 130 lidí.

Zabavený kokain. Ilustrační foto.
Kokain za osm miliard. Kolumbijci zabavili největší zásilku v dějinách země

Stále také čekají na výsledky analýz, o něž požádali kolegy v Turecku, kde je pohřbeno několik osob, které mohly patřit mezi Högelovy oběti.

Počet obětí by se tak mohl ještě zvýšit. Podle některých odhadů mohl zabít až 178 osob – to se však nikdy neprokáže, protože některá těla byla zpopelněna.

Policisté plánují případ uzavřít na začátku příštího roku. V tu dobu by měla také kancelář státního zastupitelství podat na muže žalobu.

Německá média již dříve upozorňovala také na přístup obou nemocnic a selhání kontrolních orgánů. Už v Oldenburgu měli jeho kolegové k dispozici statistiku, z níž vyplývalo, že při jeho službách umírá velký počet pacientů. Nikdo ale dlouho nezasáhl.

Švédské město Kiruna
Ve Švédsku rozebrali celé město. Přesouvají ho o tři kilometry dál