Izraelská armáda po měsíci a půl zuřivých bojů s Hamásem a dalšími teroristy novinářům představila svůj zatím zřejmě nejpřekvapivější objev v severní části Pásma Gazy. Jak informoval deník Times of Israel, vojáci elitního útvaru ženistů Jahalom, který se na tunelovou válku specializuje, odhalil síť dlouhou asi čtyři kilometry s chodbami klesajícími místy až do hloubky padesáti metrů.

Záběry z největšího tunelu Hamásu pod Gazou:

Zdroj: Youtube

Armáda podle listu sdělila, že tunel měl několik větví a křižovatek, rozvody vody, elektřiny, ventilace a komunikačních sítí.

„Šířka tunelu nasvědčuje, že měl sloužit k útokům za pomoci vozidel na civilisty v komunitách na hranici s Gazou,“ řekl listu plukovník Haim Cohen, jeden z velitelů izraelských jednotek bojujících v Gaze. Tunely mají podlahu z udusané hlíny a stěny ze železobetonu, vstupy chrání kovový válec se stěnami silnými 150 milimetrů, popsal deník Guardian.

Izraelská armáda začala tunely Hamásu zaplavovat vodou:

Izraelští vojáci v palestinské Gaze
Izrael zaplavuje tunely Hamásu mořskou vodou. Může ale způsobit katastrofu

Armáda také zveřejnila videozáběry, které při operacích získala. Zachycují jak stavbu tunelu, tak projížďku autem, ve kterém sedí jeden z nejvyšších velitelů teroristů v Gaze Muhamad Sinvár.

„Je to město, teroristické město v podzemí, které Hamás vykopal a postavil namísto toho, aby peníze investoval do obyvatel Gazy. Teroristická města Hamásu budeme v podzemí dál odhalovat, brzy jich najdeme víc a postaráme se o ně, zabijeme teroristy, kteří v nich operují a tunely zničíme,“ prohlásil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Naznačil, že vojáci vědí nejméně o dvou dalších podobných komplexech.

Další mluvčí vojska Nir Dinar pro agenturu AP připustil, že před masakry, které teroristé z Gazy spáchali na jihu Izraele 7. října, armáda o těchto tunelech nevěděla.

Jeden z tunelů Hamásu údajně vede i pod nemocnicí:

Izraelská armáda v neděli oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás
Ve chřtánu Hamásu. Novináři natočili ústí obřího tunelu pod nemocnicí Šífa

„Naše prostředky ho nezaznamenaly, protože nepronikl až na území Izraele. Jeden z vchodů asi 400 metrů od hranic vedl z nějaké garáže, byl proto skrytý před drony či satelitním snímkováním,“ vysvětlil mluvčí. Velikost tunelu označil za šokující, je totiž dvakrát vyšší a třikrát širší než ostatní, které zatím byly v Pásmu Gazy známé.

Rozsáhlá síť tunelů 

Jak připomněl deník Guardian, tunely v Gaze vznikají nejméně od roku 2007, kdy sloužily hlavně pro obcházení izraelské a egyptské blokády. Od války s Izraelem Hamás síť známou jako Metro Gaza rozšiřoval a využíval k přípravě odpalování svých raket. Studie publikovaná v říjnu institutem pro moderní válku při americké vojenské akademii ve West Pointu odhadla, že tunelů v Gaze je na 1 500 a celková délka dosahuje 500 kilometrů.

Zdroj: Youtube

Současné drama zahájily 7. října tři tisícovky teroristů z Hamásu, kteří v Izraeli povraždili na 1 200 lidí a unesli 240 rukojmích. Izrael koncem října spustil pozemní ofenzívu proti teroristům v Gaze. Během týdenního přerušení bojů se mezinárodním zprostředkovatelům podařilo dosáhnout propuštění 105 zadržovaných. Podle izraelské armády dalších 21 osob už v Gaze zahynulo, tři rukojmí nedopatřením zastřelili samotní izraelští vojáci.