Podle dosavadního vývoje zůstává jedinou volbou pro sestavení nové německé vlády dosud nevyzkoušená koalice dosavadní vládní unie CDU/CSU s "podnikatelskou" liberální stranou FDP a s německými Zelenými. Jenže sestavit tuto koalici nebude jednoduché. Informuje o tom agentura DPA.

Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU), která je "slabším" členem vládní unie vedle Křesťansko-demokratické unie Německa (CDU) totiž vznesla požadavek, aby počet nově příchozích migrantů, které je Německo ochotno přijmout, byl omezen horní hranicí 200 tisíc ročně. Pro ostatní koaliční partnery to je nepřekonatelný problém. 

"Máme-li být členy vládní koalice, pak pro nás žádná horní hranice pro uprchlíky neexistuje. CDU a FDP to vidí stejně. Pokud chce CSU opravdu vážně jednat o Jamajce, bude tomu muset svůj postoj přizpůsobit," řekla šéfka strany Zelených Simone Peterová s odkazem na to, že barvy tří potenciálních koaličních stran připomínají barvy jamajské vlajky (černá CDU, žlutá CSU a k tomu Zelení).

Peterová reagovala svým komentářem na vyjádření lídra CSU Alexandera Dobrindta, který německé televizi ZDF sdělil, že je "jasné, že horní hranice (počtu běženců, pozn. red.) musí být součástí koaliční dohody".