Jako když se Mléčná dráha snáší do hlubin. Tak prý vypadá čínský vodopád Yuntai, píše na svém webu květnatě správa přírodního parku stejného jména. Teď ale úředníky přivedlo do rozpaků video, které ukazuje, že na vrcholu tryská voda z částečně ukrytého potrubí, všiml si deník Washington Post.

Vodopády Iguazú jsou jako brána do tropického ráje:

Správci parku se snažili tvrdit, že šlo jen o nepatrné vylepšení a na sociálních sítích promluvili hlasem samotného vodopádu. „V závislosti na ročním období nemohu zaručit, že budu v nejlepším stavu, kdykoliv se na mě moji přátelé přijdou podívat. Aby byl zážitek z vašeho výletu úplnější a měli jste pocit, že cesta za to stála, prošel jsem drobným vylepšením, abych mohl své přátele vítat v lepším stavu, i když je zrovna čas sucha,“ napsali správci.

BBC zjistila, že video za pár dní na čínských sociálních sítích posbíralo přes sedmdesát tisíc lajků. Na síti Douyin, čínské domácí obdobě TikToku, klip dosáhl téměř deseti milionů zobrazení, na síti Weibo ještě o čtyři miliony víc.

BBC dodala, že na místo se vypravili úředníci, aby celou věc prověřili a státní televize CCTV pak měla uvést, že činovníci vyzvali správce parku, aby si ze záležitosti vzali poučení a další případné úpravy lidem vysvětlovali předem.

Kladné i záporné reakce na vodopád

Ne všichni diskutující na sociálních sítích měli pro vzniklý rozruch pochopení, podotkla CNN. „Zdroj vodopádu stejně není důvodem, proč sem lidi chodí, proto v tom nevidím klamání veřejnosti,“ citovala televize jeden názor z čínské sociální sítě Weibo. „Jezdíte sem proto, abyste obdivovali paví ocas, ne zírat pávovi na zadek,“ přidala další. Na své si ovšem přišli i vtipálci. Jeden z nich se podle listu Washington Post tázal, zda by ke vzniku nejvyššího vodopádu na světě stačilo přivést potrubí na střechu mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji.

| Video: Youtube

Washington Post poukázal, že přírodní park, kde se vodopád nachází, leží na pomezí provincie Che-nan a Šan-si a jejich činovníci se kvůli turisticky atraktivnímu území občas dostávají do rozepří. A provokaci od sousedů zřejmě hledají i za videem z trubek přiživujících vodopád. Alespoň to podle amerického deníku naznačuje sdělení ve státním listu Henan Daily. „Po ověření z více zdrojů správa parku zjistila, že osoba, která video natočila, vyšplhala na místo ze stezky vedoucí z jiné provincie,“ napsal čínský list.

CNN upozornila, že v čínském monzunovém klimatu nastává v létě sušší období, kdy vodopády skutečně mohou vysychat. A televize poukázala, že v roce 2004 úřady v jihozápadní provincii Kuej-čou postavily umělou vodní nádrž, aby celoročně tekl jiný oblíbený vodopád Chuang-kuo-šu.