Nařízení v původní podobě zakazuje na devadesát dnů vstup do USA občanům šesti většinově muslimských zemí. Jmenovitě z Íránu, Jemenu, Libye, Somálka, Súdánu a Sýrie. Tedy ze zemí s teroristickým pozadím. "Jako prezident nemohu dovolit lidem, kteří nám chtějí ublížit, vstup do země," obhajuje své rozhodnutí Trump.

Dekret také znemožní na 120 dnů překročit hranice všem uprchlíkům.

Trump si verdikt pochvaloval. "Nejvyššímu soudu jsem velmi vděčný. Musíme Ameriku chránit," reagoval na Twitteru i přesto, že nebyl zatím povolen v plném znění.

Zákaz se bude podle soudu vztahovat pouze na občany, kteří ve Spojených státech nemají žádné „kontakty". Těm, kteří mají vazby na rodiny, jednotlivce nebo organizace v zemi (školy, firmy), bude vstup povolen. „Všichni ostatní daným ustanovením podléhají," citovala BBC verdikt Nejvyššího soudu.

Trump už v březnu po nátlaku ministrů zmírnil některá opatření. Například co se týče vstřícnějšího přístupu k Iráčanům. „Irák je významným spojencem v boji proti Islámskému státu," uvedl ministr zahraničí Rex Tillerson. Z "černé listiny" ho tak americký prezident vyškrtl. 

Trump už minulý týden prohlásil, že jakmile soud "opatření" povolí, začnou pravidla platit do 72 hodin.