Při přeletech nad ostrůvkem ale nebyly zaregistrovány žádné známky života. Policie zahájila v souvislosti s úmrtím turistů na ostrově vyšetřování.

Po katastrofě zůstává v nemocnicích 30 zraněných, z toho 26 má popáleniny na více než 30 procentech těla. "Ne všichni pacienti s popáleninami přežijí," řekl novinářům podle deníku The Guardian lékař Pete Watson. "Většina utrpěla popáleniny na více než 30 procentech těla, mnozí mají problémy s dýcháním a poškozené plíce," dodal Watson. Zranění jsou ve věku od 13 do 72 let a umístěni byli do nemocnic na Novém Zélandu, někteří budou převezeni do Austrálie. 

Generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz (na archivním snímku)
FBI nevyšetřovala Trumpa z politických důvodů, zjistil inspektor

V době erupce, která začala v pondělí kolem druhé hodiny odpoledne místního času (dvě hodiny ráno SEČ), bylo na neobydleném, ale turisty hojně navštěvovaném ostrůvku 47 lidí. Z toho 24 osob byli Australané, dále šlo o devět Američanů, pět Novozélanďanů, čtyři Němce, dva Číňany, dva občany Británie a Malajsijce.

Těla pěti obětí, která byla nalezena v pondělí, byla převezena do Aucklandu k soudní pitvě. První identifikovanou obětí se stal Hayden Marshall-Inman, který na ostrůvek ležící severně od pobřeží Nového Zélandu jezdil několik let jako turistický průvodce.

Práci ztěžuje silný vítr

Policie se bude z lodě asi kilometr od ostrůvku snažit zjistit situaci pomocí dronů. Práci jí ztěžuje i silný vítr. Experti varovali, že v příštích 24 hodinách je 50procentní pravděpodobnost další stejně silné či menší sopečné aktivity.

Policie také kvůli úmrtím zahájí vyšetřování. Na dotaz novinářů nepotvrdila, zda se bude týkat organizátora turistických zájezdů na ostrov. "Budeme vyšetřovat, zda je někdo trestně zodpovědný za úmrtí a zranění," řekl bez dalších podrobností John Tims z místní policie.

Zdemolovaný panelák v Prešově. Snímky zachycují interiéry domu tři dny po výbuchu plynu.
Do nitra zničeného domu v Prešově. Policie zveřejnila snímky, při kterých mrazí

Policie se nyní bude z lodě asi kilometr od ostrůvku snažit zjistit situaci pomocí dronů. Práci jí ztěžuje i silný vítr. Experti po výbuchu varovali, že v příštích 24 hodinách je 50procentní pravděpodobnost další stejně silné či menší sopečné aktivity.

Policie oznámila, že kvůli úmrtím zahajuje vyšetřování. Podle agentury AP mají úřady podezření, že mohla být porušena bezpečnostní opatření. Po pondělní katastrofě se objevily otázky, proč byli turisté na ostrov vpuštěni, když seizmologové minulý měsíc zvýšili v oblasti stupeň varování před erupcí.

Do ulic Madridu vyrazilo na půl milionů lidí, včetně aktivistky Grety Thunberg a herce Javiera Bardema.
Začněte něco dělat. Zatímco politici jednají o klimatu, mladí volají po akci

Premiérka Jacinda Ardernová se dnes také setkala se záchranáři, kteří jako první dorazili v pondělí na White Island, a ocenila jejich "neuvěřitelnou statečnost".

Několik pilotů vrtulníků přistálo přímo na kráteru, aby pomohlo lidem postiženým erupcí, popsal místním médiím pilot John Funnell. Ten podle BBC pomáhal v pondělí s komunikací mezi piloty, kteří letěli na White Island. "Dva z nich na kráteru vystoupili z vrtulníku, aby pomohli přeživším, z nichž někteří byli těžce zranění," popsal Funnell.