Bojuje se v Kramatorsku a Slavjansku. Kyjev oznámil, že ruské vojenské helikoptéry dnes dvakrát narušily ukrajinský vzdušný prostor.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny ohlásili, že armáda opět podle všeho raketomety Grad ostřelovala Kramatorsk. Rebelové na druhé straně tvrdí, že vojsko při útocích používá tříštivou munici. Podle portálu tvi.ua je Slavjansk po středečních bojích stále bez elektřiny, ve městě nefunguje ani vodovod.

Bojová operace

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko informoval, že mezi Slavjanskem a Kramatorskem dnes probíhá operace s cílem přimět povstalce, aby se vzdali. V oblasti podle něj probíhají ostré boje. Oznámil také, že vojáci se zmocnili raketometu Grad, z něhož prý vzbouřenci ostřelovali město Stanycja Luhanska.

Rebelové ve středu tvrdili, že toto malé město bombardovaly armádní letouny a zabily při tom mnoho civilních obyvatel. Vládní činitelé to ale důrazně popřeli, protože tam prý žádná bojová letadla ten den nebyla, a naopak obvinili separatisty z ostřelování města raketomety.

Vojáci podle ukrajinského ministerstva obrany na jihu Doněcké oblasti zničili kolonu pěti vojenských náklaďáků, kterými se přepravovaly povstalecké síly.

Poškozený autobusový terminál

Podle ruské pohraniční stráže střely vypálené z ukrajinské strany na přechodu Novošachtinsk poblíž stejnojmenného ruského města u hranice s ukrajinskou Luhanskou oblastí poškodily celní a autobusový terminál. Ruské úřady uvedly, že ještě v noci během ostřelování celníci z bezpečnostních důvodů zařízení opustili.

Noční incident na rusko-ukrajinské hranici je za posledních několik dní již druhý obdobný. Na konci června dopadly střely na několik obydlených míst v Rostovské oblasti v Rusku, konkrétně na sídliště Šachty-24 města Gukovo, na pohraniční přechod v témže městě a na osadu Vaseckého. Moskva okolnosti ostřelování vyšetřuje.

Útok na přechod

Ukrajinská pohraniční stráž k noční střelbě na ruské území podle Interfaxu uvedla, že je dílem rebelů. Ti prý nejdříve zaútočili na ukrajinský přechod Dovžanskyj a následně vypálili jednu střelu přes hranici na ruskou celnici Novošachtinsk. Kyjev tvrdí, že při útoku bylo zraněno devět členů ukrajinské pohraniční stráže.

Lysenko dnes kromě jiného také informoval, že Rusové zavřeli přechod Veselo-Vozněsenskoje na hranici s Ruskem. „Ruská federace pokračuje s přerušováním práce na svých hraničních přechodech, aby zabránila návratu svých nájemných teroristů na ruské území," uvedl podle agentury Ukrinform. Dodal, že Moskva v předchozích dnech už ze stejného důvodu zastavila práci na třech jiných přechodech – Gukovo, Kujbyševo a Novošachtinsk.

V předchozích dnech ukrajinská média s odvoláním na vládní činitele informovala, že ruské pohraniční jednotky zahnaly palbou zpět na ukrajinské území velkou skupinu ozbrojenců bojujících na straně povstalců. Vedení ruské pohraniční služby v Rostovské oblasti dnes podle agentury ITAR-TASS toto tvrzení popřela.

Ukrajinští pohraničníci oznámili, že ruské letectvo dnes dvakrát narušilo vzdušný prostor země. Poprvé skupina tří helikoptér pronikla tři kilometry na ukrajinské území a podruhé až do sedmikilometrové vzdálenosti. Druhý incident se odehrál u přechodu Dovžanskyj-Novošachtinsk.