Vůbec první žena na postu šéfky americké diplomacie ale dokázala své oponenty „popíchnout" i nekompromisním politickým stylem a břitkým jazykem.

Pražská rodačka, která proslula jako rázná politička, dnes slaví 75. narozeniny. Narodila se 15. května 1937 jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Körbela.

Utajený původ

Po vyhlášení protektorátu emigrovala rodina do Británie. Madlenka, jak jí doma říkali, byla vychována jako katolička a o svém židovském původu neměla tušení až do roku 1996. Tehdy jí novináři odhalili, že se její židovští prarodiče a desítky dalších příbuzných stali oběťmi holokaustu.

Rodina se po válce vrátila do Prahy, ale po komunistickém převratu v roce 1948 emigrovala z Československa natrvalo – otci hrozila jako nepříteli státu smrt. V USA vystudovala budoucí diplomatka politologii. Zapojila se do kampaní demokratické strany. Její politická hvězda zazářila naplno v roce 1997, kdy si ji po obhájení prezidentského mandátu vybral Bill Clinton za ministryni zahraničí.

Za svůj největší úspěch sama považuje řešení kosovského problému, kdy prosadila vojenské zapojení USA. Byla za ně ale některými obviněna, že vyprovokovala zbytečnou válku.

Řád bílého lva

Albrightová podporovala rozšíření NATO na východ a uvolnění amerických vztahů s Vietnamem a Severní Koreou.
Za svoji prohru považuje, že se jí nepodařilo dokončit řešení izraelsko-palestinského problému. Ostře kritizuje americkou invazi do Iráku.

Politička, která kromě angličtiny a češtiny ovládá i polštinu, ruštinu a francouzštinu, navštěvuje často rodné Česko. Hned po sametové revoluci v roce 1989 byla poradkyní Václava Havla. V roce 1997 převzala z jeho rukou nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva I. třídy. Letos obdrží nejvyšší americké civilní vyznamenání – Prezidentskou medaili svobody.

Napsala několik knih. Ta poslední, vzpomínková, nazvaná Pražská zima by měla vyjít 
v češtině na podzim.