"Na skepsi některých státníků a na zbabělost, jež ochromuje jiné, odpovídáme akcí… města jsou předvojem změny, ale je třeba jednat rychle," řekla Hidalgová, která převzala vedení C40 od starosty Ria de Janeiro Eduarda Paese. K úmyslu zakázat naftové automobily se přihlásila Paříž, Mexiko a Madrid.

Skupina C40 zahrnuje 90 měst, mezi nimi New York, Johannesburg, Addis Abebu, Peking, Šanghaj, Atény, Istanbul a Londýn, tedy místa, v nichž žije přes 600 milionů lidí a jejichž ekonomika tvoří čtvrtinu globálního HDP.

Starostové v Mexiku jednají od 30. listopadu do dneška. Ve čtvrtek představili studii s názvem Deadline 2020. Vyplývá z ní, že zdrojem třetiny škodlivých emisí jsou města, jejich infrastruktura, doprava a výstavba.

"Bude-li se infrastruktura na světě vyvíjet jako dosud, do pěti let se teplota zvýší o více než dva stupně Celsia," tvrdí se v dokumentu. Loni se na 200 států na Pařížské konferenci dohodlo, že je třeba udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím. Hidalgová řekla, že klíčové bude získat dostatek financí na investice, které překročení hranice dvou stupňů Celsia zabrání. Města ze skupiny C40 budou podle dokumentu v příštích letech na zlepšení životního prostředí potřebovat až 375 miliard dolarů (9,5 bilionu Kč).