Německá biskupská konference uvedla, že řady katolické církve v roce 2018 opustilo 216 tisíc lidí. To je o 48 500 odchodů více než v roce 2017, kdy se k ní obrátilo zády 167 500 lidí. Pokud se započte i přirozený úbytek katolického obyvatelstva, dohromady loni klesl počet katolíků v Německu o asi 300 tisíc na 23 milionů. To činí bezmála 28 procent veškerého obyvatelstva.

Vědec si na zahradě v Krasové postavil kapli. Můj den v ní začíná i končí, říká Eduard Kejnovský.
Vědec si na zahradě postavil kapli. Můj den v ní začíná i končí, říká

U protestantů vystoupilo loni z církve 220 tisíc lidí, což je o téměř 12 procent více než v roce 2017, sdělila Německá evangelická církev (EKD). Celkový počet protestantů se tak snížil o necelá dvě procenta na zhruba 21 milionů.

V současnosti se v Německu hlásí k některé z velkých církví jen 53 procent obyvatel. V roce 2005 to bylo přitom ještě 62 procent. Na 37 procent německých občanů jsou bez vyznání.

Každý odchod bolí

Předseda rady evangelíků Heinrich Bedford-Strohm uvedl, že každý odchod bolí. Vyzdvihl však, že dnes se může každý na rozdíl od dřívějška zcela svobodně rozhodnout, zda chce v církvi zůstat či nikoliv. "Jsme rádi za to množství lidí, kteří se dnes rozhodnou k členství ve své církvi z vlastního přesvědčení."

V případě katolíků popsal tajemník biskupské konference Hans Langendörfer vývoj jako "znepokojivý". Důvod pro zvýšený počet vystoupení z církve je podle něj jistě také v září zveřejněná studie o sexuálním zneužívání, která vyvolala širokou debatu. "Mnozí nám již nevěří, že proti pachatelům důsledně a rozhodně zasáhneme," dodal.

Vladimir Putin
Občanství pro všechny. Putin rozšířil nabídku ruských pasů na celý Donbas