Informaci o prošetřování AfD jako celku oznámil ředitel BfV Thomas Haldenwang na tiskové konferenci 15. ledna. Nejsilnější německá opoziční strana následně avizovala, že se bude bránit i soudní cestou. 

Frank Magnitz
Policie ukázala záběry útoku na poslance AfD Franka Magnitze. Vypsala odměnu

"Žalobu nepodáváme proto, že tajná služba prověřuje AfD, ale proto, že tuto informaci zveřejnila," řekl agentuře DPA mluvčí strany. Podle něj má veřejné označení za prověřovaný případ "stigmatizující charakter" a za každé další zopakování tohoto výrazu bude AfD požadovat zaplacení pokuty ve výši 10 tisíc eur (asi 258 tisíc korun). 

Aktivity proti demokratickému řádu 

Politická strana se může stát prověřovaným případem ve chvíli, kdy jsou u ní patrné první známky extremismu, přičemž zkoumání může trvat až dva roky. Již nyní kontrarozvědka v několika spolkových zemích sleduje mládežnické organizace AfD i konkrétní politiky. A to kvůli aktivitám, které by mohly směřovat proti "svobodnému demokratickému řádu země". 

Podle dřívějších informací listu Der Taggesspiegel byl jedním z argumentů ke změně přístupu kontrarozvědky k AfD jako celku i výrok jednoho z členů strany Bernda Pachala, který vychvaloval osobnost Reinharda Heydricha a jeho "chytrou politiku" v Protektorátu Čechy a Morava. 

Nacista Heydrich byl v letech 1941 až 1942 zastupujícím říšským protektorem v Protektorátu Čechy a Morava a chtěl mimo jiné potlačit český odboj a vyřešit "židovskou otázku". Zemřel v roce 1942 na následky zranění z atentátu, který provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Demonstrace AfD v Berlíně
Německá AfD chválí Heydricha za Protektorát Čechy a Morava. Rozvědka zbystřila