Generální tajemnice strany se o post předsedy ve druhém kole utkala s bývalým šéfem poslanců CDU/CSU Friedrichem Merzem. Pro svůj politický styl bývá Krampová-Karrenbaurová přirovnávána k dosavadní předsedkyni strany Angele Merkelové. Očekává se proto, že CDU sice dá své rysy, ale nepovede ji zásadně jiným směrem než Merkelová. 

Šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová dostala v prvním kole 450 z 999 hlasů, třiašedesátiletý Merz jich získal 392. Na třetím místě zůstal osmatřicetiletý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který obdržel 157 hlasů, a do druhého kola tak nepostoupil.

„Volbu přijímám a děkuji za důvěru,“ řekla bezprostředně po zvolení Krampová-Karrenbauerová delegátům, kteří ji odměnili potleskem vestoje. Jednu z prvních gratulací přijala z rukou kancléřky Angely Merkelové.Krampová-Karrenbauerová poděkovala Merzovi i Spahnovi za férovou volební kampaň. Věří, že se budou ve straně nadále angažovat. Merz zase straníky vyzval, aby novou předsedkyni plně podporovali.

Šéfka s přezdívkou AKK

Politička, které se zkráceně přezdívá AKK, se narodila 9. srpna 1962 ve Völklingenu. Pochází z katolické rodiny. Studovala právo a politologii na univerzitě v Trevíru a na Sárské univerzitě. Do křesťanskodemokratické unie vstoupila v roce 1981 ve svých 19 letech.

Angela Merkelová.
Německo volí nástupce Merkelové. Favoritkou je generální tajemnice CDU

V roce 1988 byla půl roku poslankyní německého spolkového sněmu, v letech 2000 až 2011 postupně zastávala post sárské ministryně vnitra, vzdělání a kultury a práce a sociálních věcí. Od roku 2011 až do letošního února byla sárskou ministerskou předsedkyní.

Poté Krampová-Karrenbauerová zastávala post generální tajemnice CDU, když ji do funkce zvolilo 98,9 procenta delegátů. V roce 2016 obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání Řád čestné legie. Krampová-Karrenbauerová je vdaná a má tři děti.

Angela Merkelová na sjezdu CDU
Konec jedné éry. Německá CDU po 18 letech volí nástupce Merkelové