"V dnešní době jde o kybernetické útoky, hybridní války, nesouměrné hrozby teroristů nebo o stabilizaci ohrožených zemí, jako je Mali nebo Irák, aby nedošlo k chaosu, násilí a vysídlení. K tomu potřebujeme vysoce kvalifikované a motivované odborníky, skutečné profesionály," sdělila von der Leyenová nedělnímu vydání deníku Bild.

Nějaký druh celonárodní služby pro čerstvě plnoleté požaduje frakce křesťanské demokratické strany (CDU) kancléřky Angela Merkelové, vedená její ústřední tajemnicí Annegret Krampovou-Karrenbauerou. Povinná služba byla v Německu zrušena před sedmi lety.

Von der Leyenová, která je také členkou CDU, v nedělním rozhovoru uvedla, že ačkoli se brání opětovnému zavedení odvodů, považuje debatu o nich za důležitou, neboť vojenská služba má pro Německo velký význam. "Místo návratu k branné povinnosti bych ale radši viděla víc investic do armády a víc společenského uznání pro muže a ženy v uniformě, riskující své životy pro naši svobodu," řekla.

Podle průzkumu, provedeného minulý týden na zadání veřejnoprávní televize ZDF, dává 68 procent Němců přednost základní vojenské službě, která byla v Německu postupně zrušena do roku 2011, poté, co se německá vláda rozhodla obranné síly Bundeswehru profesionalizovat.

Kritici znovuzavedení povinné vojenské služby poukazují na vysoké náklady, které by to stálo a jež by šly z obranného rozpočtu, který je potřebný k tomu, aby se Bundeswehr modernizoval.