Výsledek FDP, kteří se vůbec nedostali do berlínského zemského sněmu, podle opozičních politiků potvrdil, že kancléřčina středopravá koalice už není schopná vlády. Koaliční představitelé však chtějí ve vládní spolupráci pokračovat. Volby v metropoli vyhrála sociální demokracie (SPD), o jejímž berlínském předákovi Klausu Wowereitovi se začalo spekulovat jako o možném kancléřském kandidátovi nejsilnější opoziční strany.

SPD získala podle konečných, ovšem ještě neoficiálních výsledků 28,3 procenta hlasů, druzí křesťanští demokraté (CDU) Angely Merkelové si připsali 23,4 procenta. Na třetím místě skončili Zelení se 17,6 procenta hlasů a jsou považováni za nejpravděpodob­nějšího budoucího koaličního partnera SPD na berlínské radnici. Průlom zaznamenala Německá pirátská strana, která se s 8,9 procenta hlasů dostala vůbec poprvé v Německu do zemského parlamentu.

Porážka vládní strany

Krutou porážku naopak utrpěla vládní FDP, která obdržela jen 1,8 procenta hlasů. Podle německé opozice tak voliči vládní koalici ukázali, že už se vyčerpala. Předseda SPD Sigmar Gabriel proto vyzval Merkelovou, aby spolupráci s FDP ukončila a uvolnila cestu k předčasným volbám.

„Pro FDP už existuje jen jediná šance, konečně uznat, že není schopná vlády, a dát tak prostor k novým volbám,“ přidal se v dnešním vydání deníku Leipziger Volkszeitung parlamentní lídr SPD Thomas Oppermann.

Podobně se vyjádřila i předsedkyně druhé nejsilnější opoziční strany, Zelených, Claudia Rothová. „My jsme na nové volby připraveni. Teď je na řadě paní Merkelová,“ vyzvala kancléřku na povolebním mítinku své strany v Berlíně.

Nad možností předčasných voleb se v komentáři zamýšlí server magazínu Der Spiegel. Souhlasí s opozicí, že FDP bude pro Merkelovou „stále více koulí na noze“, a ptá se, zda ještě někdo vážně počítá s tím, že by koalice mohla normálně vládnout do řádného termínu voleb v roce 2013.

Po volbách by mohla Merkelová opět vládnout

Šance Merkelové v předčasných volbách by přitom podle Spiegelu nebyly špatné, neboť by z nich mohla vzejít velká koalice s SPD, v jejímž čele by opět stanula ona. „Angela Merkelová však nemá ráda experimenty,“ zpochybňuje server tento scénář, i když hned vzápětí dodává: „Po této volební neděli už nelze vyloučit vůbec nic.“

Koaliční představitelé však ukončení spolupráce CDU a FDP odmítli. „Koalice zůstává pohromadě,“ prohlásil předseda poslanecké frakce konzervativců ve Spolkovém sněmu Volker Kauder. Ministr životního prostředí a místopředseda CDU Norbert Röttgen považuje navzdory neúspěchu FDP koalici nadále za akceschopnou. Podobně se vyjádřili i zástupci liberálů. Současně ale potvrdili, že hodlají pokračovat v euroskeptickém kurzu ohledně zadluženého Řecka, který nastolili před hlasováním v Berlíně a který vyvolal spory s Merkelovou a s ministrem financí.

Diskuze o nových volbách otevřely v SPD znovu otázku, kdo by ji v nich měl vést jako kancléřský kandidát. Doposud se nejčastěji mluvilo o bývalém ministru financí Peeru Steinbrückovi. Wowereitovo třetí vítězství v řadě v berlínských volbách vneslo však do hry také tohoto politika, který se netají svou homosexuální orientací.

„Úspěšní zemští premiéři SPD jsou vždy i kancléřskými kandidáty,“ podpořil Wowereita v dnešním vydání Financial Times Deutschland představitel levicového křídla ve straně Ralf Stegner. Právě levicovým sociálním demokratům se nelíbí „příliš pravicový“ Steinbrück, který si v dobách velké koalice s CDU v letech 2005 až 2009 velmi dobře rozuměl s Merkelovou.