Kontrolní akce začne v 06:00 SELČ a ve většině spolkových zemí potrvá do půlnoci, v Bavorsku až do pátečních 06:00 SELČ. Policisté se chtějí zaměřit především na silnice druhé třídy, kde je podle nich rychlá jízda nejrizikovější.

„Cílem akce není pokutovat co nejvíc řidičů. Naopak bychom byli rádi, kdyby jich policisté odhalili co nejméně. Jde nám totiž především o to, aby motoristé začali téma nebezpečně rychlé jízdy více vnímat a aby se snížil počet obětí dopravních nehod," uvedla policie v tiskové zprávě.

Plošné kontroly vnímá jako smysluplné i největší německý autoklub ADAC, především proto, že se kvůli nim více mluví o rizicích vysoké rychlosti. Autoklub apeluje na to, aby se policie v rámci prevence zaměřila vedle jednorázových akcí i na častější kontroly dodržování rychlosti v noci a o víkendech, kdy je porušování předpisů častější.

Ke kontrolám se letos na rozdíl od předchozích let nepřipojilo šest spolkových zemí, mimo jiné Sasko, které sousedí s Českem. Podle těchto zemí jsou náklady na akci a personální zatížení policie nepřiměřeně vysoké ve srovnání s výsledkem. Počet lidí, kteří v době předem hlášených plošných kontrol povolenou rychlost překračují, je totiž už několik let neměnný.

Pokuty jsou v Německu relativně nízké, když řidič překročí povolenou rychlost o méně než 20 kilometrů v hodině. Při takovém prohřešku mimo obec hrozí pokuta nanejvýš 30 eur (810 Kč), v obci 35 eur (950 Kč). Při vyšších rychlostech ale pokuty rychle rostou. Při překročení povolené rychlosti mimo obec o 30 kilometrů v hodině je pokuta nejméně 80 eur (2160 Kč), v obci nejméně 100 eur (2700 Kč). Může ale dosáhnout i několika set eur.