Podle policie jsou zatím všechny vyšetřovací verze otevřené a konkrétní okolnosti událostí nejsou dosud známy. Podle německých médií ale k činu došlo poté, co se na hřišti v Köthenu začali tři Afghánci hádat s těhotnou ženou o tom, kdo u nich je otcem nenarozeného dítěte. K hlučné skupině se pak údajně přiblížili dva Němci a konflikt se vystupňoval ve rvačku. Není zřejmé, co přesně se dělo dál. Podle deníku Die Welt ale zemřel mladý Němec na krvácení do mozku. Třetí z Afghánců se podle dosavadních informací do bitky nezapojil.

Dva týdny po Chemnitzu

K incidentu došlo pouhé dva týdny po začátku masových protestů ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici), které odstartovalo ubodání jiného Němce, jehož se měli údajně dopustit dva žadatelé o azyl. Demonstrace, provázené i násilnými incidenty, otřásly celým Německem.

"Hluboce lituji tragické smrt a chápu obavy občanů. Žádám je ale, aby zachovali chladnou hlavu, aby se neopakovaly nepokoje jako v Chemnitzu," uvedl pro agenturu DPA Holger Stahlknecht, ministr vnitra státu Sasko-Anhalstko, na jehož území Köthen leží.

"Násilí by mělo odsouzeno, ať k němu dojde kdekoli a na kterémkoli místě. Je čas na smutek, ale i na obezřetnost. Dávjte na sebe navzájem pozor," napsala na svůj Twitter státní úřednice pro integraci Susi Möbbecková.

Místní obyvatelé a politici položili v neděli k místu incidentu květiny a zapálili tam svíčky, uvedla agentura DPA.

"Migrace je matkou problémů"

Demonstrace v Chemnitzu v sousedním Sasku oživily celoněmeckou debatu o rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové z roku 2015, kdy nechala v době vrcholící migrační krize v Evropě otevřít německé hranice. Merkelová sama protesty v Chemnitzu tvrdě odsoudila slovy, že pro "nenávist v ulicích" není v Německu místo. Reagovala tak na videozáběry, zachycující "hajlování", útoky na cizince a napadání reportérů a policie. Autentičnost záběrů, které mají tyto útoky potvrzovat, však později zpochybnil šéf německé tajné služby. Neuvedl však žádný hmatatelný důkaz. Německá prokuratura nadále tvrdí, že nevidí žádný důvod, proč by měla o pravosti videí pochybovat.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer, který patří k nejhlasitějším kritikům Merkelové, označil migraci za "matku všech politických problémů".