"Je to skandál, že tři čtvrtiny dětí matek samoživitelek nedostávají žádné nebo jen velmi malé výživné od svých otců. Na tom se musí neodkladně něco změnit," řekl Gabriel německému deníku Bild. Jednou z cest je podle něj zvýšení státního tlaku na neplatiče. Za vhodný prostředek přitom německý vicekancléř považuje také odnětí řidičského průkazu.

Pro odebírání řidičských průkazů neplatičům je také německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová (SPD). "Říkám zcela jasně: kdo má v Německu peníze na auto, musí mít také peníze pro své děti," prohlásila.

Větší role by podle šéfa sociální demokracie měla připadnout také státu, který nyní platí zálohové výživné do 12 let věku dítěte. Do budoucna by tak podle představ Gabriela měl činit do věku 16 let.

Sociálnědemokratický politik v dětství sám zažil, jaké to je, když jeden z rodičů neplatí výživné na děti. "Také můj otec se zdráhal mojí matce platit výživné na moji sestru a na mě. Byl to trvalý boj, který mou matku dovedl až na pokraj sil," podotkl Gabriel.

V Česku mohou nyní exekutoři pozastavit řidičské oprávnění dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let. V Poslanecké sněmovně je i návrh, podle něhož by takový exekuční příkaz mohl být uplatněn rovněž vůči neplatičům výživného za studující děti do 26 let.