Ten na záběrech při nácviku střelby přikazuje podřízenému vojákovi, aby si představil, že je v newyorské čtvrti Bronx a kolem něj nepřátelští černoši. Záznam v sobotu odvysílala německá veřejnoprávní televize.

"Nacházíte se v Bronxu, před vámi se vynoří černá dodávka, vystoupí tři Afroameričané a začnou silně urážet vaši matku … Konejte!" přikazuje nadřízený instruktor. Voják poté několikrát vystřelí a provolává obscénnosti v angličtině, zatímco cvičitel jej nabádá, aby křičel ještě hlasitěji.

Videozáznam o délce 90 sekund byl pořízen v lese poblíž kasáren u severoněmeckého Rendsburgu v červenci 2006. Německá armáda přiznala, že o záznamu ví od ledna a zkoumá jej. Mluvčí bundeswehru Florian Naggies dnes potvrdil, že velitel ze záznamu je stále ve službě.

Proti počínání vojáků bundeswehru se ohradili američtí obhájci lidských práv. Americký aktivista reverend Al Sharpton označil používání fiktivních černochů jako terče při vojenském výcviku za odporné.

Představitelé Bronxu vyjádřili rozčarování z toho, že jejich čtvrť má tak negativní pověst. "Je zřejmé, že tito lidé nevědí nic o Afroameričanech v Bronxu," řekl starosta čtvrti Adolfo Carrion a německou armádu vyzval k omluvě.

Jde o poslední z řady skandálů, které v posledních letech otřásly bundeswehrem. Před soudem se zodpovídá skupina 18 vojenských cvičitelů obviněných ze zneužívání a ponižování rekrutů během cvičení v roce 2004. Vloni německá média zveřejnila fotografie německých vojáků sloužících v Afghánistánu, jak pózují s lidskými lebkami.