"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Šéfka německé CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová
Nástupkyně Merkelové končí. Krampová-Karrenbauerová nepovede CDU do voleb

Merkelová v roce 2018 odešla z čela CDU po sérii špatných volebních výsledků. Ve funkci ji nahradila Annegret Krampová-Karrenbauerová, která byla považována za její favoritku. Dlouholetá sárská premiérka se později stala i ministryní obrany. Tento měsíc se ale politička rozhodla, že nebude kandidovat na kancléřku a skončí i v čele CDU.

Hlavním důvodem bylo to, že ve straně neměla potřebnou autoritu. To se projevilo především při únorové volbě ministerského předsedy v Durynsku, kde křesťanští demokraté proti její vůli hlasovali stejně jako politici pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) pro Thomase Kemmericha (FDP). Bylo to poprvé, kdy AfD někomu pomohla do premiérského křesla.

Největším favoritem je Röttgen

V klání o křeslo předsedy CDU se počítá s bývalým šéfem frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Friedrichem Merzem, ministerským předsedou Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem a ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem. V úterý se do boje přihlásil také šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen.

AKK nebude kancléřkou, zpráva, která není dobrá

Podle průzkumu, o kterém dnes informovala agentura DPA, Němci za nejvhodnějšího kandidáta na šéfa nejsilnější vládní strany považují právě Röttgena. Vyslovila se pro něj téměř třetina dotázaných. Čtvrtina respondentů by v čele křesťanských demokratů raději viděla Merze. Laschet je vhodným kandidátem jen pro deset procent a Spahn pro sedm procent dotázaných.

Nového předsedu podle aktuálních hlasů CDU nejspíš vybere do konce léta.