Současné údaje jsou ale s těmi z jara srovnatelné jen v omezené míře, protože během první vlny pandemie hygienici prováděli výrazně méně testů, a objevili proto menší počet případů infekce, upozorňuje DPA. Minulou středu německý Institut Roberta Kocha informoval o 7595 nově nakažených.

V Německu se koronavirus dosud zjistil u 464 239 osob, smrtelná bilance se za posledních 24 hodin zvýšila o 85 na celkových 10 183. V Česku mrtvých od minulé středy přibývalo každý den více než sto. Za úterý nyní české ministerstvo zdravotnictví uvádí 98 obětí, čísla se ale obvykle při pozdějších aktualizacích zvyšují. Celkem v ČR zemřelo 2547 pacientů s covidem-19.

Za současného nepříznivého epidemického vývoje chce kancléřka Angela Merkelová razantně zpřísnit opatření proti šíření nákazy. Podle DPA při dnešním jednání s premiéry spolkových zemí navrhne mimo jiné uzavření barů, klubů, diskoték a restaurací, a rovněž divadel, kin, bazénů a dalších sportovišť. Zakázána mají být také setkání více než dvou lidí, kteří nejsou z jedné domácnosti. Opatření by měla platit od 4. listopadu do konce měsíce.

Polsko znovu hlásí rekordní nárůst případů koronaviru i úmrtí

V Polsku za poslední den přibylo 18.820 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Šlo o další den v řadě, kdy země se zhruba 38 miliony obyvatel zaznamenala rekordní denní nárůst počtu nakažených. Zemřelo 236 pacientů s covidem-19, což je také nejvíce během jediného dne.

Za posledních 24 hodin přibyly stovky infikovaných, kteří potřebují nemocniční péči, celkem jich je 13.931, z nich 1150 je napojeno na plicní ventilaci.

Zdravotníci se s mimořádným přívalem práce potýkají v době, kdy Polsko zažívá vlnu protestů po verdiktu ústavního soudu, kvůli kterému se zpřísní už beztak velmi restriktivní potratová politika. V polském ústavním soudu zasedají převážně soudci nominovaní vládnoucí národně-konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS).

Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý večer řekl, že protesty budou mnoho lidí stát život a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení. Nicméně do ulic vyšli i stoupenci tohoto politika, kteří vyslyšeli jeho výzvu, aby šli bránit kostely.

V Polsku se koronavirem dosud podle oficiálních statistik nakazilo 299 049 lidí, 4851 z nich zemřelo.

V Rusku za den zemřelo 347 infikovaných, nejvíc za pandemii

Za uplynulý den v Rusku s covidem-19 zemřelo 347 lidí, což je v zemi zatím nejhorší bilance od začátku koronavirové pandemie, informuje agentura Interfax s odkazem na operativní štáb. O den dříve úřady zaznamenaly 320 úmrtí. Moskva také hlásí 16.202 nových případů koronaviru. Rekord v počtu úmrtí dnes oznámily také úřady na Ukrajině, kde za 24 hodin zemřelo 165 infikovaných, informuje list Ukrajinska Pravda.

Od začátku pandemie se v Rusku, které má zhruba 146 milionů obyvatel, nakazilo více než 1,56 milionu lidí. Z toho přes 26 900 nákaze podlehlo. Rusko je tak z hlediska počtu potvrzených případů infekce čtvrtou nejzasaženější zemí na světě po Spojených státech, Indii a Brazílii. Podle počtu mrtvých je ale nejrozlehlejší země světa až ve druhé desítce, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

Na Ukrajině bylo za uplynulý den zaregistrováno nových 7474 případů nákazy a 165 pacientů zemřelo. Tím je překonána dosavadní nejhorší bilance z minulého týdne, kdy za 24 hodin bylo zaznamenáno 141 mrtvých. Země s přibližně 42 miliony obyvatel celkově hlásí přes 363 tisíc infikovaných a více než 6750 obětí.

Dvě sanitky v ruském sibiřském velkoměstě Omsku v úterý ve večerních hodinách přivezly pacienty v těžkém stavu k budově místní pobočky ministerstva zdravotnictví s vysvětlením, že v nemocnici je odmítli přijmout. Na žádost ministerstva nakonec jedna z klinik pacienty hospitalizovala a záležitost se vyšetřuje.

Podle gubernátora omské oblasti Alexandra Burkova případ ukazuje systémové selhání jednoho z úseků ministerstva zdravotnictví. "Událost je za hranicí lidského chápání. Pacienti by neměli čekat v sanitce deset hodin na hospitalizaci. Ani v době pandemie," prohlásil Burkov.

Prezident Vladimir Putin minulý týden ujistil podnikatele, že vláda se nechystá kvůli šíření infekce zavést žádná tvrdá opatření. Úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor ale nařídil, aby si občané ode dneška zakrývali obličej rouškou na místech s větší koncentrací lidí, v dopravě, na parkovištích a ve výtazích, uvedla agentura RIA Novosti.

V USA za týden přibylo skoro 500 tisíc nakažených

Téměř půl milionu lidí se za posledních sedm dní nakazilo ve Spojených státech koronavirem. Na základě svých statistik to dnes uvedla agentura Reuters. Rekordní nárůsty nyní zaznamenává především Středozápad.

Jedním z ohnisek infekce je v současnosti stát Illinois, kde za poslední týden přibylo 31.000 případů, a také dva státy, které podle očekávání sehrají klíčovou roli v prezidentských volbách 3. listopadu: Pensylvánie a Wisconsin.

"Musíme podniknout zásadní společné kroky," prohlásila Andrea Palmová z wisconsinského zdravotnického úřadu. Podle ní stát nestíhá mapovat kontakty nakažených a nemocnice by se brzy mohly potýkat s nedostatkem personálu.

Wisconsin překonal denní rekordy v počtu nově nakažených i mrtvých. Obyvatelé byli vyzváni, aby zůstávali doma, nosili roušky a zrušili hromadná setkání.

Rekordní počet pozitivních testů za den ohlásila také Aljaška, přičemž k nejhůře postiženým tam patří venkovské komunity tvořené původním obyvatelstvem.

V celých Spojených státech, které mají přes 328 milionů obyvatel, za uplynulý týden zemřelo s nemocí covid-19 více než 5600 lidí, informovala agentura Reuters. Od začátku epidemie tak mají USA více než 226.000 mrtvých. Počet hospitalizací vzrostl podle Reuters o 13 procent. Nakažených registrují Spojené státy 8,8 milionu, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

Guvernér Illinois J.B. Pritzker vyhlásil v sedmi z 11 oblastí státu nová opatření, naposledy ve městě Chicago. Od pátku tu budou uzavřeny vnitřní prostory barů a restaurací, obsluha bude možná jen venku. Shromažďování se omezí na 25 lidí.

Další americká města již oznámila, že odloží chystané rozvolnění opatření, nebo opatření dále zpřísní.

Švédsko má téměř 2000 nakažených koronavirem za den

Švédsko opět zaznamenalo největší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od počátku epidemie. V úterý zachytilo 1980 případů, vyplývá podle agentury Reuters z dnešních statistik švédského úřadu veřejného zdraví. Teprve v úterý úřad uvedl, že 23. října přibylo 1870 nově potvrzených případů, což byl také rekord. Předchozí nejvyšší hodnota pocházela z konce června, kdy během jediného dne přibylo 1698 infikovaných.

Zároveň ale v úterý úřad dodal, že na jaře byly nárůsty pravděpodobně i vyšší, ale v oficiálních statistikách se to neprojevilo kvůli nízkému počtu prováděných testů.

Do švédských statistik dnes přibylo také devět úmrtí. Dohromady tak ve skandinávské zemi s více než deseti miliony obyvatel zemřelo už 5927 infikovaných osob.

Počet úmrtí vzhledem k velikosti populace je ve Švédsku několikrát větší než v sousedních severských zemích, ale je nižší, než v některých větších evropských státech jako Španělsko nebo Británie. Ve srovnatelně lidnaté České republice dosud zemřelo 2547 nakažených.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Švédsku zatím nakazilo 117.913 osob, což je méně než polovina oproti Česku, které nyní, na rozdíl od jara, zažívá silnou druhou vlnu epidemie.

Na Švédsko se často upíná pozornost kvůli jeho volnějšímu přístupu k opatřením proti šíření nákazy. Minulý týden úřady vzkázaly seniorům, že není třeba, aby se nadále izolovali od ostatních lidí. Vysvětlily to tím, že případů nákazy je méně než na jaře a že izolace má nepříznivý dopad na duševní zdraví starších osob.

Od začátku listopadu se naopak zpřísní podmínky pro provoz švédských nočních klubů, nově v nich bude moci být jen 50 lidí. Na sportovních a podobných akcích se počet diváků bude moci zvýšit z nynějších 50 na tři stovky. Musejí ovšem sedět v bezpečné vzdálenosti jeden od druhého.

V Itálii pokračovaly demonstrace proti koronavirovým opatřením

V Římě pokračovaly v úterý večer protesty proti vládním opatřením proti šíření koronaviru, které provázely srážky demonstrantů s policisty, informuje agentura ANSA. Demonstrace začaly v Itálii poté, co vláda v neděli vydala výnos s novými restrikcemi kvůli koronaviru. Svůj provoz musely omezit bary a restaurace a zavřít se musela kina a divadla. Pro diváky jsou uzavřené i stadiony.

Policie zasáhla proti nepovolenému pochodu, který vyšel z náměstí Piazza del Popolo v centru italské metropole. Protestující házeli proti policii láhve a zapálili několik kontejnerů s odpadem, policisté proti demonstrujícím použili slzný plyn a vodní dělo a několik lidí zadrželi.

Akci, která přerostla v pochod, organizovalo podle deníku La Repubblica neofašistické hnutí Forza Nuova (Nová síla).

Italská policie v úterý zadržela také další účastníky pondělních protestů v Miláně a Turínu. Během těchto demonstrací bylo vyrabováno několik obchodů a policie zasáhla silou. Podle agentury AP policisté celkem zadrželi 28 demonstrantů v Miláně a 11 v Turíně.

Na italském ministerstvu vnitra se dnes sejde bezpečnostní výbor, který vyhodnotí další postup ohledně demonstrací. Podle agentury ANSA se ministerstvo domnívá, že protesty koordinují skupiny fotbalových fanoušků, jež tíhnou ke krajní pravici. Italská vláda také přijala balíček rozpočtových opatření, která mají částečně nahradit škody vzniklé vládními opatřeními. Část demonstrujících žádala, aby vláda poskytla finanční pomoc podnikatelům postiženým protikoronavirovými restrikcemi.