Jenže škoda už byla učiněna a věrohodnost především CDU, která roky prohlašovala, že spolupráce s ultrapravicovou AfD není na žádné úrovni možná, byla zásadně narušena.

Přes bleskovou reakci kancléřky Angely Merkelové, která až z Jihoafrické republiky, kde je na státní návštěvě, krok durynské zemské CDU odsoudila a uvedla, že musí být revidován, se velká koalice CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD) otřásá v základech.

„Pro koalici už škoda vznikla, protože v tuto chvíli nevíme, na čem s CDU jsme,“ uvedla spolušéfka SPD Saskia Eskenová. „Existuje celá řada otázek, které musí být zodpovězeny, abychom si vyjasnili náš vztah, založený na důvěře.“ V sobotu se má v Berlíně sejít koaliční rada a řešit další budoucnost spolupráce obou stran, která už delší dobu není ideální.

Levice míří k triumfu

Problém je o to vážnější, že předsedkyně CDU a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová, jež je považována za pravděpodobnou nástupkyni končící Angely Merkelové, při jednání v Erfurtu s durynskou CDU neuspěla. Zatímco šéfka CDU požadovala, aby strana v Durynsku ihned souhlasila s předčasnými volbami, zemská organizace chce hledat jiná řešení. Nabídla jednání Zeleným a SPD o podpoře jejich kandidáta.

Předčasné zemské volby by totiž podle průzkumů, které po aféře s AfD ukazují velký propad durynské CDU, znamenaly dominanci postkomunistické Levice. Právě znovuzvolení jejího šéfa Boda Ramelowa staronovým premiérem Durynska přitom chtěla CDU tichým spojenectvím s AfD zabránit.