"Íránská dohoda není dokonalá, ale není jisté, jaké alternativy připadají v úvahu místo ní," uvedla Merkelová na čtvrteční společné tiskovce s Kche-čchiangem. Podle čínského premiéra ohrožuje zrušení dohody mír a stabilitu v daném regionu. Informuje o tom agentura DPA. 

Oba vůdci také vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kima Čong-una, aby pokračovali v jednáních o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Trump i zástupci severokorejské vlády sice naznačili, že by se vrcholný summit, plánovaný na 12. června v Singapuru, nemusel uskutečnit, ale ani jedna strana ho nevyloučila. Americký prezident navíc včera uvedl, že je stále "velice dobře možný". Severní Korea zase dnes zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje-ri, což má být důkaz, že KLDR bere denuklearizaci Korejského poloostrova vážně.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Sankce USA se v Íránu dotknou také evropských firem. Unie se chce bránit

Merkelová v Číně prohlásila, že pokud jde o jaderné odzbrojení Korejského poloostrova, vidí v poslední době "velmi nadějné věci". Při setkání s Li Kche-čchiangem také zdůraznila význam mnohostrannosti a volného obchodu.

Kche-čchiang slíbil německým společnostem, že čínské finančnictví i sektor služeb zůstanou nadále otevřené.

"Nepřestaneme se otevírat,"  prohlásil čínský premiér na setkání s německými a čínskými podnikateli. Merkelová požadovala rovný přístup na trh a nastavení spolupráce s podobnými standardy v oblastech, jako je autonomní řízení a telekomunikace.

Angela Merkelová a Vladimir Putin v Soči
Evropská unie jadernou dohodu nevypoví, prohlásila Merkelová v Soči

"Musíme naše údaje chránit," uvedla Merkelová. Čína byla víckrát obviňována z toho, že žádá po zahraničních firmách, aby jí výměnou za přístup na trh daly k dispozici své technologie. Podle čínského premiéra jde i "naprosté nedorozumění".  

Čínsko-německý obchod dosáhl loni přibližně 190 miliard eur (necelých pět bilionů korun). Podle pozorovatelů však mezi oběma zeměmi vzrostl v posledních měsících jak vzájemný obchod, tak napětí.

Angela Merkelová
Evropa se už nemůže spoléhat na USA, řekla Merkelová na účet dohody s Íránem

Pokud jde o lidská práva, Kche-čchiang se vyhnul odpovědi na otázku týkající se čínské intelektuálky, malířky a básnířky Liou Sia, která je už od roku 2010 držena bez soudu v domácím vězení. Novinářům jen sdělil, že "Čína a Německo diskutují o jednotlivých případech". Obě země se podle něj snažily v dialogu o lidských právech zdůraznit sporné oblasti se vzájemnou úctou a snahou "najít se vzájemným porozuměním odpovídající řešení".

Německo požaduje, aby sedmapadesátiletá Liou Sia byla propuštěna. Čína ji drží v domácím vězení od chvíle, kdy její manžel, spisovatel a aktivista v oblasti lidských práv Liou Siao-po získal Nobelovu cenu za mír. Siao-po podlehl loni v červenci rakovině.