Podle ministra je potřeba řešit dřív jiná témata než kvóty, například společná pravidla azylového řízení a podmínky pro přijímání uprchlíků, jinak nedojde k reformě azylové politiky v Evropské unii.

Premiér Andrej Babiš při návštěvě Bulharska
Babiš v Bulharsku jednal s premiérem Borisovem, zítra zamíří do Davosu

Na otázku, zda by Německo souhlasilo i s takovou reformou systému přijímání imigrantů, která by nepředpokládala jejich přerozdělování na základě kvót, a to ani při velké uprchlické vlně, odpověděl De Maizière nejednoznačně. "O tom bychom pak rozhodovali na konci jednání." 

Jakékoli vynucené přijímání imigrantů odmítají podle DPA Polsko, Maďarsko a Česko, jež nedávno podpořil také nový rakouský kancléř Sebastian Kurz. podle něj se takovému přístupu brání nejen některé členské státy EU, ale také samotní imigranti, kteří do zemí, jako jsou Bulharsko, Rumunsko nebo Polsko, nechtějí jít.

Andrej Babiš
Evropská komise žaluje Česko kvůli kvótám. Babiš plánuje zakročit

Kvůli sporu o potenciálním novém nastavení uprchlických kvót v EU se v podstatě zastavila plánovaná reforma unijní azylové politiky. Ta měla směřovat k tomu, aby se při možné budoucí uprchlické krizi ulehčilo obzvlášť zasaženým státům. Podle Evropské komise a Německa by měl být přinejmenším při silné uprchlické vlně uplatněn přerozdělovací princip, včetně povinného přijímání uprchlíků.