On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Celkem se počet potvrzených případů nákazy v Německu vyšplhal na 173 152. Německo má tak osmý nejvyšší počet infikovaných na světě. S covidem-19 v zemi od počátku epidemie zemřelo již 7824 lidí, což Německo řadí rovněž na osmou příčku. Sedmá Belgie, která má asi sedmkrát méně obyvatel než Německo, má ale výrazně více mrtvých (8 903)

Oproti středě počet nových případů nákazy v Německu mírně klesl. Za středu Německo hlásilo 933 nově potvrzených případů nákazy. Naopak počet úmrtí s covidem-19 oproti středě (89) ve čtvrtek (101) vzrostl.

Nejpostiženější spolkovou zemí v Německu zůstává dál Bavorsko, které od počátku epidemie zaregistrovalo přes 45.000 případů nákazy. Nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko je na druhém místě s téměř 36.000 nakažených.

V Rusku přírůstek nových případů nákazy opět překročil 10.000

Rusko ohlásilo 10.598 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Celkový počet nakažených tak dosáhl 262 843, uvedla agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Ve čtvrtek Rusko evidovalo 9974 nových případů, čímž poprvé od 2. května klesl denní přírůstek nově infikovaných pod 10 tisíc.

"Rusko si upevnilo druhou příčku v počtu nakažených na světě (po Spojených státech)," poznamenala agentura Interfax. Dodala, že nové případy jsou hlášeny ze všech 85 regionů nejrozlehlejší země světa s přibližně 146 miliony obyvatel. Dodala, že oproti předchozímu dni nyní stoupl i počet úmrtí z 93 na 113. Od začátku pandemie v Rusku zemřelo 2418 pacientů. Dalších 58.226 lidí se uzdravilo.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, odkud je hlášeno 4748 nových případů. Celkový počet nakažených v přibližně třináctimilionové metropoli tak stoupl na 135 464, z toho 1358 podle úřadů zemřelo.

Zejména západní média mají podezření, že ve skutečnost je toto číslo vyšší. Mnohem nižší úmrtnost na nákazu v Rusku než v okolním světě úřady vysvětlují rychlým rozpoznáním a včasným přijetím odpovídajících opatření. Podle kritiků ale úřady do statistik zahrnují jen úmrtí, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou smrti.

Ve středu 12. května skončilo celostátní "nepracovní" období, vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Znamená to, že o případném rušení protinákazových omezení mají rozhodovat přímo regionální úřady. V Moskvě a okolí mají lidé zůstávat ve svých domovech s výjimkou nejnutnějších pochůzek až do konce května, připomněl list Kommersant s tím, že od středy v metropoli opět pracují průmyslové a stavební podniky.

Ve Španělsku přibylo 138 obětí koronaviru, nejméně od pondělí

 Ve Španělsku zemřelo za poslední den 138 pacientů s koronavirem, což je téměř o stovku méně než ve čtvrtek a nejméně od pondělka. Počet nakažených se ale naproti tomu zvýšil o něco více než předchozí den a překročil hranici 230.000. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

Celkem od začátku epidemie nemoci covid-19 ve Španělsku zemřelo 27.459 nakažených, což je nejvíce po Spojených státech, Británii a Itálii.

S výjimkou čtvrteční bilance, která zaznamenala 217 úmrtí, se počet mrtvých v zemi už týden drží pod hranicí 200. V pondělí dokonce statistiky hovořily o 123 obětech koronaviru, což byl nejnižší údaj od 18. března.

Vláda už několik týdnů uvádí v pravidelné bilanci pouze případy nákazy potvrzené testy PCR - těch je k dnešnímu dni 230 183. Z toho se téměř 145 tisíc lidí vyléčilo. Za poslední den přibylo 549 infikovaných, což je mírně více než ve čtvrtek, kdy to bylo 506 nakažených.

Díky příznivému vývoji patří Španělsko k zemím, jež začaly s postupným uvolňováním omezení, která kvůli pandemii zavedlo v polovině března. V rámci celostátní karantény mohli lidé ven jen na nákup základního zboží, k lékaři či do práce. Až koncem dubna směly na procházku poprvé po šesti týdnech děti, cestovat mimo domovskou provincii se ale dál smí jen v odůvodněných případech.

Před týdnem se ve Španělsku po téměř dvou měsících otevřely obchody menší než 400 metrů čtverečních a tento týden vstoupila zhruba polovina země do další fáze uvolňování, která mimo jiné umožňuje i otevření zahrádek restaurací s poloviční obsazeností.

V Itálii se snížila denní bilance obětí covidu i nově nakažených

V Itálii za poslední den poklesl počet úmrtí pacientů s koronavirem i nově nakažených. Bilance obětí se zvýšila o 242 na celkových 31 610. Uzdravených přibylo oproti čtvrtku skoro 5000. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

Denní bilance obětí se v jihoevropské zemi zvýšila méně než předchozí den, kdy bylo úmrtí 262. Předtím se počet mrtvých pět dní držel pod hranicí 200. Nově nakažených za 24 hodin přibylo 789, tedy skoro o dvě stovky méně, než ve čtvrtek, kdy jich bylo 992. Deník La Stampa přitom upozornil, že reálně bylo nově nakažených ještě o padesátku méně, protože region Lazio dnes ohlásil navíc 55 případů nákazy nezapočítaných v předchozích dnech.

Celkově se od začátku epidemie koncem února v Itálii virem SARs-CoV-2 nakazilo téměř 224 tisíc lidí, více než polovina - 120 205 - se už ale vyléčila. Testů zdravotníci provedli 1,859 milionu.

Aktuálně s koronavirovou infekcí bojuje zhruba 72 tisíc lidí, nejvíce nakažených je v Lombardii (27 746), následuje Piemont, kde má virus přes 11 tisíc lidí, a Emilia Romagna, kde je infikovaných nyní asi 6000. Naproti tomu v Umbrii je nakažených jen 90 a v Basilicatě 120.

Italové strávili od půlky března téměř dva měsíce v přísné karanténě, která se uvolnila teprve začátkem května. V pondělí se mají otevřít obchody, restaurace či služby a povoleno bude bez omezení cestování v rámci domovského regionu. Školy, kina nebo divadla ale zůstanou dál zavřené a cestovat po celé Itálii bude možné až od 3. června.

Británie hlásí mírný pokles denní bilance obětí, zemřelo 384 lidí

V Británii za posledních 24 hodin zemřelo s koronavirem dalších 384 lidí. Je to mírný pokles oproti čtvrtku, kdy země evidovala bezmála 430 obětí. Oficiální bilance tím vzrostla na téměř 34.000 obětí, informovala s odvoláním ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Od začátku jeho šíření se přítomnost viru SARS-CoV-2 v zemi se 67 miliony obyvatel prokázala u 236.711 lidí, což je o 3560 více než ve čtvrtek. Více nakažených nyní evidují pouze ve Spojených státech a v Rusku. Test na koronavirus v Británii podstoupilo bezmála 1,6 milionu osob.

Celkový počet úmrtí po nákaze v Británii dneškem stoupl na 33.998. Denní přírůstky se od druhé poloviny dubna zmenšují, minulý týden nicméně vládní součet překonal počet mrtvých hlášený z Itálie a stal se nejvyšším v Evropě.