On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Za velmi důležité odborníci i politici, kteří rozhodují o dalších opatřeních, považují číslo, které udává, kolik jeden infikovaný průměrně nakazí dalších lidí. Zatímco začátkem epidemie byl tento údaj v Německu vyšší než pět, nyní kleslo pod jedna. Pokud by se tento trend podařilo udržet, bude se počet nakažených v zemi postupně snižovat.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn na čtvrteční tiskové konferenci v Berlíně vyjádřil přesvědčení, že epidemie je po původním rychlém nárůstu počtu nakažených znovu zvladatelná. Přijatá opatření podle něj byla úspěšná. Šéf RKI Lothar Wieler mluvil ve vztahu k aktuálnímu vývoji o velmi dobrém průběžném výsledku.

Pozitivní vývoj už Spahnovi také umožnil oznámit, že se od začátku května budou nemocnice vracet do běžného provozu. Budou se tak moci uskutečnit i dosud odkládané operace.

Rusko má rekordních 4700 nově nakažených koronavirem a 313 úmrtí

Rusko ohlásilo další rekordní nárůst nových případů nákazy koronavirem. Za minulých 24 hodin jich přibylo přes 4700, v pátek nárůst činil něco přes 4000. Mrtvých má země nově 313. Informoval o tom dnes štáb pro řešení epidemie z koronaviru, uvedly agentury. Prezident Vladimir Putin nařídil vládě připravovat krátkodobé prognózy dalšího šíření infekce.

V Rusku je nyní nakaženo 36 793 lidí. Zatímco v pátek úřady hovořily o nárůstu 4069 lidí, ten dnešní je 4785. Nejpostiženější ze všech regionů je Moskva, která zaznamenala za minulý den 2649 nových případů. V celé zemi se uzdravilo přes 460 lidí.

Počet nových úmrtí zůstává zhruba stejný jako v pátek, kdy jich bylo 41, dnes 40. Z nich 21 připadá na Moskvu. Nicméně starosta Sergej Sobjanin je přesvědčený, že zavedená omezující opatření už v ruské metropoli přinášejí výsledky. "Infekce se ve městě šíří, ale ne exponenciálně a v daleko menší míře, než byl nejhorší scénář," řekl.

Podle informace zveřejněné dnes na webu Kremlu prezident Putin nařídil vládě mimo jiné vypracovat krátkodobé předpovědi počtu lidí, kteří se mohou koronavirem dál nakazit. Kabinet premiéra Michaila Mišustina má také ve spolupráci s výkonnými orgány regionů připravit mechanismus umožňující operativně reagovat na vývoj epidemiologické situace, včetně korekce opatření, která už byla proti koronaviru přijatá.

V Rusku začal počet infikovaných v dubnu prudce narůstat, byť je situace v zemi ve srovnání se západními státy stále klidnější. Agentura Reuters napsala, že se v Rusku netestují velké počty lidí. Výsledky testů provedených v soukromých zařízeních na lidech, kteří nevykazovali symptomy nákazy, ukazují, že je virus v populaci rozšířen mnohem více, než jak to udávají oficiální vládní údaje.

V Nizozemsku přibylo za posledních 24 hodin 142 mrtvých na celkem 3601, v Belgii koronaviru podlehlo dalších 290 lidí, což v úhrnu představuje 5453. Švýcarsko hlásí nárůst úmrtí o 52 na celkem 1111. Podle světových agentur to dnes oznámily tamní zdravotní úřady.

Jedním z důvodů, proč je počet obětí covid-19 v Belgii tak vysoký, je i to, že země jako jedna z mála na světě přičítá k úmrtím v nemocnicích i úmrtí v domovech důchodců, která podle listu Le Soir představují 51 procent všech zaznamenaných případů. Země také poměrně hojně testuje. Podle dostupných údajů je tedy při zohlednění velikosti obyvatelstva zdejší situace horší než v Itálii nebo ve Francii.