V Německu přibylo za poslední den rekordních 23 542 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 218 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 21 866 lidí nakažených koronavirem a 215 úmrtí. Předchozí rekordní denní bilanci infikovaných Německo zaznamenalo minulou sobotu, kdy do statistik přibylo 23 400 nových případů.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie nakazilo 751 095 lidí, z nichž 12 200 zemřelo.

Ředitel RKI Lothar Wieler ve čtvrtek vyjádřil obavu, že počet úmrtí lidí s koronavirem a vážně nemocných v Německu dále poroste a lze očekávat naplnění kapacity některých nemocnic. Je podle něj také pravděpodobné, že v některých částech země se nákaza začne šířit nekontrolovaně.

V Česku, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, se infekce dosud potvrdila 446 675 lidí a 5755 nakažených zemřelo. Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5400 více. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ukrajina hlásí rekordní přírůstek nákazy

Ukrajina dnes oznámila rekordních 11 787 nových případů nákazy koronavirem za uplynulý den. O den dříve to bylo 11.057 případů, což byl dosavadní rekord. Mezi nově potvrzenými případy je 388 dětí a 555 zdravotníků, uvedl ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

Během posledních 24 hodin zemřelo 172 pacientů s covidem-19, způsobovaným koronavirem. O den dříve to bylo 198 úmrtí. Rekordní denní přírůstek úmrtí pacientů s covidem-19 zaznamenala země 6. listopadu, kdy zemřelo 201 lidí, připomněla agentura Interfax-Ukrajina.

Na Ukrajině, která má přibližně 42 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo 512 652 osob, z nichž 9317 nákaze podlehlo.

Vláda se ve snaze omezit prudké šíření nákazy rozhodla zříci se "chytrých" karantén v jednotlivých regionech a zavedla nová celostátní omezení. Mimo jiné do konce měsíce budou platit pro všechny Ukrajince víkendové karantény. "Pokud nic nepodnikneme, tak už okolo 10. nebo 15. prosince nebude zdravotnický systém schopen přijmout žádného pacienta, protože místo v nemocnicích nebude ani na chodbách," varoval ve středu premiér Denys Šmyhal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí informoval, že má pozitivní test na koronavirus, se léčí v nemocnici, stejně tak i šéf jeho kanceláře.

Rusko hlásí rekordní přírůstek

Rusko dnes oznámilo 21 983 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, a 411 úmrtí, uvedla agentura TASS s odvoláním na operativní štáb. O den dříve to bylo 21 608 nových případů a rekordních 439 úmrtí. Již třetí den za sebou počet úmrtí v zemi překračuje 400, dodal TASS.

Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo téměř 1,9 milionu lidí, z nichž 32 443 nákaze podlehlo.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 5974 nově potvrzených případů nákazy, jejichž celkový počet se blíží k půl milionu.

Úřady ve snaze omezit šíření infekce zpřísnily omezení. V Moskvě je například zakázán noční provoz klubů, barů a restaurací a dalších podniků.

Rusko je z hlediska počtu nakažených pátou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii, Brazílii a Francii. Z hlediska počtu úmrtí je na 13. příčce. Z hlediska počtu úmrtí na sto tisíc obyvatel je až na 48. příčce, vyplývá z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně.