Online reportáž

Nejpostiženější spolkovou zemí je stále nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 101 případů. V Bavorsku je potvrzených případů 35, v Bádensku-Württembersku 26 a v Hesensku deset. V žádné z dalších spolkových zemí nebyly registrovány více než tři případy.

V sousedním Rakousku a Švýcarsku je zatím potvrzených případů nákazy koronavirem násobně méně. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes oznámil, že nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, byla zatím potvrzena u 21 lidí, od pondělka přibyly tři nové případy. Ve Švýcarsku je nyní podle úřadů 46 infikovaných pacientů. Nově se nákaza objevila v armádě, kde byl pozitivně testován příslušník aktivních záloh na základně v obci Wangen an der Aare v bernském kantonu.

Nákaza při biatlonu

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkJeden z německých pacientů, u nějž testy koronavirus potvrdily, se podle italských médií nakazil zřejmě během pobytu na mistrovství světa v biatlonu, které se konalo v polovině února v Anterselvě v severoitalském regionu Trentino-Alto Adige. Regionální list Dolomiten napsal, že 68letý muž byl součástí skupiny 46 turistů, kteří byli ubytováni v hotelu v Monguelfu a každý den dojížděli na závody v dějišti mistrovství kyvadlovou autobusovou dopravou. Podle pořadatelů biatlonisty každý den na trati sledovalo až 20 tisíc diváků.

Tento týden se bude Světový pohár v biatlonu konat v Novém Městě na Moravě. Bezpečnostní rada státu v pondělí rozhodla, že závody se budou s ohledem na šíření koronaviru odehrávat bez diváků.

Zrušené akce

Kvůli koronaviru už byla v Německu zrušena řada akcí, mimo jiné mezinárodní řemeslnický veletrh v Mnichově, který tradičně navštěvuje přes 100 tisíc lidí. Letos se měl uskutečnit od 11. do 15. března.

Konat se nebude ani knižní veletrh v Lipsku, který měl začít 12. března. Dnes o tom rozhodla radnice a potvrdili to i pořadatelé, kteří do poslední chvíle návštěvníky i vystavovatele ujišťovali, že této akce se zatím žádné restrikce netýkají. Lipský knižní veletrh patří k největším v Evropě, loni byla jeho hlavním hostem Česká republika a navštívilo jej téměř 290 tisíc lidí. Kvůli koronaviru už byl v pondělí zrušen i francouzský knižní veletrh Livre Paris, který měl začít 20. března.

Na některých místech, kde se nákaza objevila, jsou zavřené školy. Jde ale zatím o výjimečné případy. V obchodech se projevuje zvýšený zájem především o trvanlivé potraviny, podle největších maloobchodních řetězců ale žádné problémy se zásobováním nehrozí.

Se vzrůstajícím počtem testů na koronavirus zatím podle svého prohlášení nemají problém německé laboratoře, mnohem více práce mají s testy na běžnou chřipku.

Ukrajina hlásí první potvrzený případ koronaviru

Ukrajina ohlásila první potvrzený případ nákazy koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na premiéra Oleksije Hončaruka. Infekce byla podle Ihora Kuzina z ministerstva zdravotnictví zjištěna u muže, který byl v sobotu byl hospitalizován ve městě Černivci na západě země. Na Ukrajinu přicestoval z Itálie přes Rumunsko.

Minulý měsíc bylo na Ukrajinu evakuováno z čínského Wu-chanu, kde nákaza původně propukla, celkem 72 lidí: 45 Ukrajinců a 27 cizinců. Cestu do karantény v sanatoriu u městečka Novi Sanžary jim musela prorazit policie po potyčkách s lidmi, protestujícími proti rozhodnutí úřadů do tohoto místa lidi umístit.

Podezření panuje také na lodi kotvící u Norska

U dvou Němců z německé výletní lodi Aura Aida s 1200 pasažéry na palubě existuje podezření na nákazu novým typem koronaviru. Plavidlo kotví v jihonorském přístavu Haugesund a setrvá tam, dokud nebudou známy výsledky testů obou německých cestujících, uvedla dnes agentura DPA.

Podle norské veřejnoprávní televize NRK je testován německý manželský pár. Oba Němci byli minulý týden v kontaktu s osobou, u níž byla diagnostikována nemoc COVID-19 způsobovaná virem. Tato nakažená osoba na palubě luxusní lodi není a německý pár nevykazuje žádné příznaky choroby.

Loď vyplula 29. února z Hamburku na cestu podél norského pobřeží. Její první zastávkou byl právě Haugesund na jihozápadě Norska. Plavidlo mělo přístav opustit v pondělí, zatím v něm ale setrvává. Podle agentury DPA by výsledky testů mohly být známé ještě dnes.

Testovaní němečtí pasažéři jsou nyní v izolaci ve své kajutě. V pondělí byli na procházce v centru Haugesundu, norské úřady ale uvedly, že místní obyvatelé nemusejí mít kvůli tomu zvýšené obavy z infekce.

Na světě se novým typem koronaviru nakazilo již více než 90 tisíc lidí. Česko má zatím pět potvrzených případů. Obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se stalo více než 3000 lidí.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník