Lidé budou muset rovněž nadále dodržovat minimální vzájemný odstup 1,5 metru, zpřísněná hygienická opatření a nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy nebo v obchodech, neboť tato opatření se podle odborníků osvědčila. V případě pozitivního vývoje bude po letních prázdninách obnoven normální provoz ve školách všech spolkových zemí.

Merkelová po setkání se zemskými premiéry také uvedla, že lidé by měli zůstat vůči koronavirové nákaze ostražití a stále by měli dodržovat pravidla o sociálním odstupu. Lokální ohniska nákazy podle ní vznikají právě tam, kde lidé tato pravidla nerespektují.

Úterní start mobilní aplikace na trasování nákazy označila kancléřka za úspěšný a chápe ho jako "milník v boji proti koronaviru". Poděkovala přitom všem občanům, kteří si aplikaci stáhli do svých telefonů. Podle ministryně pro digitalizaci Dorothee Bärové tak učinilo na sedm milionu uživatelů.

Zásoby pomůcek

Spolková vláda se spolu s jednotlivými zeměmi dále usnesla na vytvoření dostatečných zásob ochranných pomůcek pro zdravotnický personál. Rezervy by napříště měly vystačit na jeden měsíc epidemické krize.

Kacléřčina schůzka se zemskými premiéry byla první od 12. března, která se odehrála za fyzické přítomnosti všech zúčastněných. V době pandemie v zemi se jednání uskutečňovalo pouze prostřednictvím videokonferencí.

V Německu je nyní koronavirová situace poměrně stabilizovaná, ale vyskytly se shluky nákaz. Ten největší je nyní na jatkách Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, nakazilo se zde již 657 lidí. Různé jateční provozy, kde je zaměstnáno mnoho zahraničních pracovníků, s tímto problémem zápasí v Německu už týdny.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie infekce virem SARS-CoV-2 potvrdila u 187 184 osob. Zhruba 173 600 z nich se již uzdravilo. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, kde se nákaza potvrdila u 47 710 lidí.