On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Nejvíce nakažených má nadále Bavorsko (9481), které na východě sousedí s Českem. Na druhém místě zůstává nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (9235). Třetí Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa je dlouhodobě na třetí příčce. K dnešnímu ránu má potvrzeno 8161 případů.

V Sasku, druhé německé spolkové zemi, která hraničí s Českem, se už potvrdilo 1305 případů. Z 16 německých spolkových zemí je na devátém místě. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je situace nadále nejhorší v hanzovním městě Hamburku, které hlásí 92 nakažených na sto tisíc lidí.

Nejvíce pacientů v Německu podlehlo nemoci COVID-19 v Severním Porýní Vestfálsku (72), žádnou oběť zatím nehlásí Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě země. To má také nejnižší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel - 16.

Výrazné zvýšení testovacích kapacit  

Německá vláda podle listu Süddeutsche Zeitung uvažuje o zvýšení testovacích kapacit na koronavirus až na 200 tisíc denně. To by spolu s důslednou izolací nakažených podle expertů mělo pomoci zastavit šíření koronaviru. Nyní má Německo kapacitu na 300 až 500 tisíc testů týdně.

Různé možnosti dalšího postupu nastiňuje analýza nazvaná "Jak dostaneme COVID-19 pod kontrolu", kterou nechalo vypracovat ministerstvo vnitra. Jedním z hlavních doporučení je výrazné zvýšení počtu testovaných po vzoru Jižní Koreje. Nově by se bez dalších podmínek testovali i lidé, kteří sami dají najevo podezření, že jsou nakažení, a široký okruh osob, s nimiž infikovaní přišli do kontaktu.

Testovací kapacity by se podle scénáře expertů měly pohybovat na úrovni 50.000 denně od 6. dubna, 100.000 denně týden poté a 200 tisíc denně koncem dubna. Všichni, u nichž se koronavirus potvrdí, by pak museli do izolace, ať už doma, nebo v nemocnicích či jiných specializovaných zařízeních. Analýza hovoří například o zřízení 60 tisíc nemocničních lůžek v hotelích a v areálech veletrhů.

Aby se nákazu podařilo překonat, je podle odborníků nutná také mobilizace společnosti, konkrétně je potřeba její velkou část ještě výrazněji než dosud přesvědčit o závažnosti situace. O to se ve čtvrtek pozdě večer pokusila znovu i kancléřka Angela Merkelová, která zdůraznila, že ještě nepřišla doba, aby bylo možné bavit se o uvolnění dosavadních opatření.

Analýza pro ministerstvo vnitra se věnovala i jiným možným scénářům vývoje. Za nejhorší z nich označuje možnost, že by stát nepřijal prakticky žádná omezení. V takovém případě by se koronavirem rychle nakazilo na 70 procent obyvatel, což by vedlo k tomu, že by nemocnice z kapacitních důvodů musely odmítnout přes 80 procent pacientů, kteří by potřebovali intenzivní péči. Počet úmrtí by překročil milion.

Počet nakažených koronavirem v Rakousku překonal 7000

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 7000. Za posledních 24 hodin přibylo více než tisíc nových případů, vyplývá z dat na webových stránkách místního ministerstva zdravotnictví. Obětí si nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala již 58. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera se dá vrchol epidemie v zemi očekávat mezi polovinou dubna a polovinou května.

Aktuálně je v Rakousku potvrzeno 7196 případů nákazy virem SARS-CoV-2. Ve čtvrtek ve stejnou dobu to bylo 6001 případů. Nejvíce postiženou je nadále spolková země Tyrolsko, která sousedí s Itálií a má téměř 1700 nakažených. Následují Horní a Dolní Rakousy (1183 a 1106 případů), tedy dvě spolkové země, které hraničí s Českem. Hlavní město Vídeň má necelou tisícovku nakažených.

Nemoci COVID-19 v Rakousku dosud podlehlo 58 lidí. Ve čtvrteční dopolední statistice bylo mrtvých 42. Oficiálně se uzdravilo 225 lidí, podle ministra zdravotnictví Anschobera je ale toto číslo zřejmě mnohem vyšší, protože řada lidí se vyléčila doma.

Jen sedm stovek lidí s potvrzenou nákazou koronaviru je v současnosti v některé z rakouských nemocnic. Sto deset jich je na jednotkách intenzivní péče. Padesát tři procent nakažených jsou muži, zbytek ženy. Od počátku epidemie rakouští zdravotníci otestovali už téměř 40 tisíc lidí. Výhledově chce Rakousko provádět 15 tisíc testů denně.

Nejvíc nakažených na sto tisíc obyvatel má tyrolský okres Landeck, ve kterém leží například i lyžařské středisko Ischgl.

Právě Ischgl je považován za jedno z ohnisek nákazy v Rakousku. Spolková země Tyrolsko, ve které lyžařské středisko leží, čelí v posledních dnech kritice, že nezasáhla proti šíření viru dostatečně rychle z obavy, že by to poškodilo místní cestovní ruch. V Ischglu se nakazila i řada turistů, kteří pak koronavirus přivezli do svých zemí.

Ministr zdravotnictví Anschober dnes řekl, že očekává vrchol epidemie v Rakousku mezi polovinou dubna a polovinou května. Žádná další opatření nyní podle něj rakouská vláda nechystá. Účinnost těch současných chce vyhodnotit kolem Velikonoc.

Podle ministra vnitra Karla Nehammera většina Rakušanů dodržuje pravidla, která vláda ve snaze zastavit šíření koronaviru stanovila. "Vydržte," vyzval Nehammer obyvatele. Za porušení nařízených pravidel hrozí v Rakousku jednotlivcům pokuta až 3000 eur (81 500 Kč), například hospodští, kteří otevřou své podniky, mohou dostat ale pokutu až 30 tisíc eur (815 tisíc Kč).

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník