„Německu se podařilo překonat krvelačné démony nacionalismu. Jsem pyšný, že Francie v tom mohla hrát roli,“ citoval slova francouzského prezidenta server německého listu Der Spiegel.

Před projevem ve Spolkovém sněmu Macron spolu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem položili věnce v památníku Neue Wache na třídě Unter den Linden.

Emmanuel Macron.
Strmý pád Macronovy popularity pokračuje. Podporuje ho jen čtvrtina Francouzů

Krátce předtím Macron se Steinmeirem vyzvali mladé lidi, aby udělali vše pro otevřenou a mírovou Evropu. „Nacházíme se ve velmi důležitém okamžiku naší historie. Mladá generace ale může utvářet budoucnost jen tehdy, když nezapomene na minulost,“ zdůraznil šéf Elysejského paláce během setkání s mladými lidmi z celého světa, které nese název „100 nápadů pro mír“ (100 Ideas for Peace).

V jeho rámci se v Berlíně sešlo na 500 mladých lidí ze 48 zemí Evropy, Afriky a Blízkého východu, aby prodiskutovali možnosti, jak udržet mír a posílit vzájemnou soudržnost. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zopakoval slova svého francouzského protějšku. „Nejvíc ze všeho potřebujeme nové nápady. Je naší zodpovědností udržet jednotu, které se nám zatím podařilo dosáhnout,“ dodal.

Jednání o reformách Evropské unie 

Německo si již tradičně dva týdny před první adventní nedělí připomíná oběti válek. Počátky svátku Volkstrauertag (Den národního smutku) sahají do roku 1919, kdy lidé vyjadřovali solidaritu pozůstalým vojáků padlým v první světové válce. V současnosti se však během tohoto dne připomínají všechny oběti válek.

Ve Francii se protestuje proti růstu cen pohonných hmot
Ve Francii pokračují demonstrace kvůli cenám paliv. Zraněno bylo přes 400 osob

Macron měl na programu i schůzku s Merkelovou, na níž se radili o reformě Evropské unie. Oba politiky spojuje například stejný názor na zavedení společného rozpočtu eurozóny. Navrhovaný rozpočet by měl snížit ekonomické rozdíly mezi zeměmi platícími eurem a pomoci odvrátit budoucí krize.

Na společné tiskové konferenci zdůraznila Merkelová význam francouzsko-německého přátelství v době, kdy Evropa "stojí na křižovatce" a vyžaduje skutečné řešení situace.