Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala veřejnost k dodržování listopadové karantény, neboť je nutné před zimou dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Varovala, že nyní je epidemická situace kvůli nastupující zimě složitější než na jaře.

"Stále panují pochyby, skepse a odmítání, proto chci znovu vysvětlit, proč to děláme," řekla Merkelová na tiskové konferenci. "Žijeme s pandemií," uvedla.

K nynějším vysokým číslům počtu případů nákazy, jejichž růst považuje za exponenciální, poznamenala, že odrážejí situaci před 14 dny. "To, co dnes vidíme, je stav před dvěma týdny," řekla. Zavedení listopadové karantény proto Merkelová vysvětluje i snahou ochránit německý zdravotnický systém před přetížením.

Za cíl považuje kancléřka dostat se na hodnoty pod 50 nakažených na 100.000 obyvatel za dobu sedmi dní. Překročení této hranice znamená, že daná oblast je považována za epidemicky rizikovou.

Italská vláda nařídí tvrdší restrikce

Itálie kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísní koronavirová opatření, zavře mimo jiné nákupní centra o víkendech a zavede noční zákaz vycházení. Nová opatření, která mají podle agentury ANSA zahrnovat i uzávěry oblastí s nejvyšším výskytem nákazy, představil dnes poslancům italský premiér Guiseppe Conte. Příslušný dekret podepíše zřejmě v úterý. Předchozí zpřísnění, zahrnují zkrácení otvírací doby restaurací na 18:00, vyvolalo v Itálii protesty.

"(Epidemická) situace je velmi znepokojivá a v některých regionech kritická," prohlásil dnes Conte v dolní komoře parlamentu, když obhajoval zpřísnění restrikcí. Varoval také, že 15 ze 20 regionů by se mohlo do měsíce dostat na kritickou úroveň v počtu lůžek intenzivní péče. Conte ale zatím neřekl, od kolika hodin by měl v celé zemi platit zákaz nočního vycházení, který už dříve zavedly některé regiony. Místní média píší o 21. hodině nebo o 18. hodině.

Itálie minulý týden registrovala výrazný nárůst v počtu denně potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2. V sobotu zaznamenala téměř 32 tisíc případů, což byl nejvyšší počet za den od počátku pandemie, i v neděli v této zemi se 60 miliony obyvatel přibylo skoro 30 tisíc potvrzených nákaz. V Itálii se dosud potvrdilo na 709 300 nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Úmrtí spojených s nákazou eviduje Itálie 38 826, což je šestý nejvyšší počet ve světě.

Itálie patřila k nejhůře postiženým zemím v této pandemii už na jaře, tehdy registrovala denně v době vrcholu krize kolem 4500 nákaz, maximum bylo ve druhé polovině března asi 6500. Úmrtí s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje, tehdy v Itálii přibývaly stovky denně, koncem března jich jeden den bylo i přes 900.

Conteho vláda více zpřísnila opatření proti šíření koronaviru od minulého pondělí: bary a restaurace musí zavírat v 18:00, zavřela se kina, divadla či posilovny i lyžařská střediska. Už dříve vláda nařídila nošení roušek mimo domov i venku. Proti opatřením platným od minulého týdne se v řadě italských měst konaly demonstrace, které někde přerostly ve vandalismus a střety s policií.

Nový dekret má podle Conteho také omezit cestování ve veřejných dopravních prostředcích na polovinu. Podle agentury ANSA by měl také druhý stupeň škol a střední školy zcela přejít na distanční výuku.

Řecko uzavře do karantény sever země

Sever Řecka čeká na dva týdny plošná uzávěra a noční zákaz vycházení od půlnoci do 05:00, uvedl list Kathimerini. Před odchodem z domu do práce nebo k lékaři bude potřeba se ohlásit přes SMS zprávu. V Soluni bude od úterý na dva týdny platit také až na výjimky zákaz domácích i mezinárodních letů. Nová opatření dnes oznámil mluvčí vlády Stelios Petsas.

Již v sobotu oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis rozšíření nočního zákazu vycházení a uzavření barů a restaurací v nejhustěji obydlených částech země od úterý na jeden měsíc. Nadále zůstanou v provozu školy, maloobchodní prodejny, průmyslové podniky i služby jako hotely nebo kadeřnictví.

Noční zákaz vycházení se dosud omezuje jenom na nejhůře zasažené části Řecka, kam patří Atény a Soluň, od úterý se rozšíří na celé Řecko. Noční zákaz vycházení platí denně od půlnoci do 5:00 hodin ráno. Pro celé Řecko platí povinné nošení roušek na veřejnosti. Na rozdíl od jarní karantény se smí cestovat mezi regiony.

Řecko hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, přesto počet nemocných v Řecku od začátku října začal výrazně stoupat. Za neděli země nahlásila 1678 případů nákazy koronavirem. Od února země eviduje 40.929 nemocných, 635 lidí s covidem-19 zemřelo.

Výsledky testů na Slovensku

Slovenské úřady odhalily, jak dopadlo plošné testování, do kterého se mohli o víkendu bezplatně zapojit všichni obyvatelé země nad deset let.  Účast testování nebyla povinná, vláda ale už dříve rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu na koronavirus se od 2. do 8. listopadu nebude vztahovat zákaz vycházení.

Podle úřadů se o víkendu podařilo otestovat 3 625 332 osob, přičemž pozitivních bylo 38 359 z nich, tedy přibližně procento ze zúčastněných. Test podstoupily dvě třetiny Slováků.