Seznam oblastí považovaných za rizikové zveřejňuje epidemiologický Institut Roberta Kocha (RKI). Ze zemí Evropské unie na něm momentálně figurují pouze Lucembursko, belgické Antverpy a španělské regiony Aragonie, Katalánsko a Navarra. Na soupisku jsou zařazeny státy či provincie, které v posledních sedmi dnech zaznamenaly více než 50 nových infekcí koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Za uplynulý den registrovaly německé úřady 1045 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od května a zároveň o zhruba 300 více než v předchozím dnu. Celková bilance infikovaných virem Sars-CoV-2 vzrostla na 213.067, uvedl RKI. Komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo za posledních 24 hodin dalších sedm osob, čímž jejich celkový počet dosáhl 9175. Podle odhadů RKI se z nemoci vyléčilo přibližně 195 200 lidí.

Znepokojivý nárůst

Spahn označil nárůst počtu zjištěných případů za "znepokojivý", přičetl jej ale také zvýšenému testování. Opětovnému šíření infekce podle něj nahrává uvadající sebekázeň lidí při dodržování společenského odstupu jakož i dovoz nákazy z ciziny. Jmenovitě upozornil na stoupající počet infikovaných lidí, kteří se do Německa vrátili z Turecka a balkánských států, uvedla agentura Reuters.

"Rozumím, že toho mají lidé dost. Měli by ale odolat myšlence, že pandemie vlastně nikdy nebyla tak vážná," řekl Spahn.

Již od minulé soboty se mohou všichni lidé přijíždějící do Německa z ciziny dobrovolně a bezplatně nechat otestovat na covid-19. Spahn uvedl, že i v případě povinného testování převezme náklady stát.

Podle předsedy svazu německých měst a obcí Gerda Landsberga má Německo všechny předpoklady vyrovnat se s nárůstem počtu nových případů v posledních dnech.

"Samosprávy a státní zařízení jsou po zkušenostech z první vlny infekce připraveny o mnoho lépe," řekl agentuře DPA s odkazem na jarní vlnu epidemie, kdy se úřady místy potýkaly s nedostatkem lékařského vybavení i testů. S pomocí centrální vlády i jednotlivých spolkových zemí se podle něj místním úřadům podařilo "ve velké míře" rozšířit kapacitu laboratorního testování na koronavirus i doplnit ochranné pomůcky.