O deseti milionech škodlivých vajíček s jedovatým insekticidem původně mluvil předminulý týden německý ministr hospodářství. Zpráva deníku NOZ se zakládá na analýze ministerstva zemědělství Dolního Saska, které vycházelo z předešlých údajů získaných ze systému včasného varování Evropské unie.

Dolnosaský ministr zemědělství Christian Meyer oznámil, že všechna kontaminovaná vejce byla zajištěna. Současně kritizoval spolkovou vládu za to, že problém zlehčila a podcenila. „Spolková vláda by si měla údaje ze systému včasného varování přečíst,“ komentoval záležitost Meyer.

Robert Fico
Fico diktuje SNS: Přestaňte zlobit a navrhněte nového ministra

Zasažená vajíčka byla do Německa dovezena z Nizozemska, kde byly nyní preventivně zlikvidovány stovky tisíc slepic. Aféra vypukla na konci července, když jako první o kontaminovaných vejcích informovaly úřady ve spolkové zemi Severní Porýbí-Vestfálsko. V tamních supermarketech tehdy objevili 900 tisíc problémových kusů vajec.

Rusko-kazachstánská hranice prochází několika jezery. V Novosibirské oblasti se rozšířila zpráva, že o jedno takové Rusko přišlo.
Rusko věnovalo Kazachstánu jezero! Byla to úřední fáma

Miliony vajec pak kontrolovali a vyřadili z prodeje kvůli fipronilu také v Belgii, Švédsku a Švýcarsku. Látka fipronil způsobuje pocení, nevolnost, zvracení, bolest hlavy, bolest břicha, závratě, slabost a také křeče. Němečtí úředníci sdělili už po začátku skandálu, že hladina této látky detekované ve vejcích není tak vysoká, aby byla nebezpečná dospělým lidem. Množství obsažené ve vejcích však může škodit dětem.