Sejdou se bigotní katolička, homosexuál a milionář… To není začátek nějakého vtipu, ale popis výběru, který učiní v pátek tisícovka delegátů konference při volbě nástupce Angely Merkelové.

Mírnou favoritkou je Annegret Krampová-Karrenbauerová, generální tajemnice CDU a bývalá zemská premiérka Sárska. Jí ale šlape na paty a na předvolebních stranických setkáních sklízí největší aplaus bývalý šéf poslaneckého klubu CDU/CSU, dnes eurový multimilionář Friedrich Merz. V trojboji se postupně na pozici outsidera propadl ministr zdravotnictví Jens Spahn, který se netají svojí homosexuální orientací.

O tom, jak otevřenou a politicky rozkročenou stranou je po 18 letech pod vládou Merkelové dnes CDU, svědčí už to, že právě tito tři mohou být vážnými kandidáty na jejího nástupce.Annegret Krampová-Karrenbauerová, které se pro zkrácení přezdívá v Německu AKK, byla ostře proti sňatkům homosexuálů, které prosadil právě Spahn. A nepřímo je přirovnala k incestu.

Schäuble pro Merze

Ale o souboj Spahn a AKK už v posledních dnech nejde. Na generální tajemnici CDU se totiž začíná dotahovat Friedrich Merz, kterého před lety Merkelová vytlačila z vysoké politiky. Merz získal už i otevřenou podporu předsedy parlamentu Wolfganga Schäubleho.

„Pro zemi by bylo nejlepší, kdyby Friedrich Merz na stranickém sjezdu získal většinu,“ uvedl po Merkelové druhý nejvlivnější muž strany. Schäuble souhlasí s Merzovým programem, který chce posunout CDU víc napravo, omezit migraci a sebrat voliče extrémistické AfD. „Není pro mě důležité, kolik prominentů mě podporuje,“ kontruje ale AKK.

Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Zuzany Lizcové je AKK stále favoritkou. „Pokud se delegáti sjezdu přikloní k tomu, aby Merkelová dokončila svůj kancléřský mandát, a převáží spokojenost s dosavadní politikou CDU, AKK zvítězí,“ říká Lizcová. „V případě úspěchu Merze naopak reálně hrozí předčasné volby,“ dodává.