Kancléřka Angela Merkelová a příslušní ministři se na vyslání průzkumných letounů dohodli dnes. Kromě letounů typu Tornado má být pro boj proti IS poskytnuta rovněž jedna válečná loď, nejméně jeden letoun umožňující tankování paliva za letu a průzkum s pomocí německo-francouzského satelitu.

Německá fregata má podle von der Leyenové zajišťovat francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle, kterou Francouzi poslali do východního Středomoří. Tankovací letouny pak mají francouzským stíhačkám umožnit mnohem delší nasazení.

Německá podpora tak bude sestávat ze tří částí: ochrany, průzkumu a logistiky, poznamenala ministryně, podle níž je nasazení německé armády důležité pro ochranu syrského obyvatelstva. Vláda podle ní schválila „těžké, ale správné a nutné kroky".

O chystaném zapojení Německa do mezinárodní koalice bojující proti radikálům z IS už dříve informoval také odborník na obranu vládnoucí Křesťanskodemo­kratické unie (CDU) Henning Otte. „Neposílíme jen výcvikovou misi v severním Iráku, své angažmá v boji proti teroru IS posílíme také (vysláním) průzkumných letounů Tornado," uvedl Otte.

Zbraně pešmergům

Německo cvičí na severu Iráku členy kurdských milic, takzvané pešmergy. Dodává jim také zbraně.

Merkelová se ve středu v Paříži setkala s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a slíbila, že vyslyší žádost Francie, aby Německo projevilo větší solidaritu po pařížských atentátech, ke kterým se přihlásil Islámský stát.

Von der Leyenová už ve středu přislíbila Francouzům pomoc rozšířením nasazení bundeswehru v západoafrickém Mali a v Iráku.

Zapojením do leteckých útoků by se Německo teprve potřetí ve svých poválečných dějinách podílelo na aktivním boji proti nepříteli. V Kosovu německá Tornáda bombardovala srbské zařízení protiletecké obrany. V Afghánistánu se pak německá armáda podílela na pozemních operacích proti Talibanu.

Tornada jsou dvoumístné bojové letouny, jichž bylo německé armádě od roku 1981 dodáno téměř 360 kusů. V současnosti německé letectvo disponuje 85 letouny tohoto typu.