Na 28 výkresech v měřítku 1:100 z let 1941 a 1943 nechybí detailní nárysy, plány budov a modely vyhlazovacího tábora.

Cely, plynová komora i pět čtverců jako pec, krematorium.

Dokumenty opatřené razítkem „ředitelství Waffen-SS a policie pro výstavbu“ a jeden z nich dokonce podepsaný zeleným inkoustem samotného Heinricha Himmlera, šéfa gestapa a vůdce SS, zveřejnil německý deník Bild. Paradoxně den před 70. výročím Křišťálové noci, během níž bylo v nacistickém Německu zabito 92 Židů a bezprostředně po ní skončilo na třicet tisíc Židů v koncentračních táborech.

Nové důkazy podle historiků nadobro vyvrátí jakékoli spekulace popíračů holokaustu.

„Plány jsou autentickým svědectvím systematicky plánované genocidy na evropských Židech,“ tvrdí ředitel Spolkového archivu v Berlíně Hans-Dieter Kreikamp.

Nález dokazuje ale i další věc: každý, kdo s plány přišel do styku, musel vědět, že na místě budou lidé vyvražďováni jako na běžícím pásu.

Představte si třeba cestu – odvšivovací místnost, šatna, umývárna, oblékací místnost, plynová komora. Černé na bílém stojí, že měla 11,66 na 11,20 metru.

Tento plán nakreslil 8. listopadu 1941 „vězeň č. 127. V té době už byly v plném proudu pokusy s hromadným zabíjením lidí pomocí plynu cyklon B.

Osvětimský tábor je ve výkresech označován jako tábor válečných zajatců.

Deník Bild ale nezveřejnil, kdy přesně se dokumenty našly. Jasné je ale to, že je ještě nezkoumali historici, kteří teď budou posuzovat i to, zda jsou na první pohled originální dokumenty skutečně unikátní. Jak upozorňuje server welt.de, tomu, že jde o originály, nasvědčují i archiválie, které odvezla Rudá armáda a nyní leží v centrálním archivu v Moskvě.

Koncentrační tábor Osvětim byl největším německých vyhlazovacím táborem za 2. světové války. V roce 1940 ho nechal postavit Heinrich Himmler v bývalých kasárnách rakouské a později polské armády.

O rok později začala výstavba Osvětimi II – Březinka. V továrně hrůzy zemřelo přes 1,1 milionu lidí, z toho asi 960 tisíc Židů. Celkem bylo za války vyvražděno asi šest milionů Židů.